Den Ruska – slavnostní recepce k národnímu svátku

Praha 11. června 2019

Velvyslanec Ruské federace v České republice -Alexandr Zmejevskij,  uspořádal  dne 11. června 2019 slavnostní recepci k národnímu svátu Den Ruska, který je vyjádřením nové státnosti země a připomíná přijetí Deklarace o státní svrchovanosti Ruské federace. 12. červen se stal svátkem svobody a symbolem národní jednoty země. Na úvod oslav promluvil mimořádný a zplnomocněný velvyslanec Ruské federace v České republice Alexandr Zmejevskij.

„Na mezinárodní scéně působí Rusko jako zodpovědný hráč, účastník zásadních regionálních procesů. Snažíme se budovat pragmatické a vzájemně výhodné vztahy založené na rovnosti a vzájemné úctě se všemi zeměmi, vystupujeme za odmítnutí obchodních a sankčních válek. Vycházíme přitom z principů nedělitelnosti bezpečnosti, odmítáme sobecký přístup k řešení mezinárodních problémů a dialog z pozice síly.Jsme odhodláni hájit suverenitu a národní zájmy Ruska v rámci mezinárodního práva a pravidel mezinárodní komunikace vytvářených v průběhu staletí. „  konstatoval velvyslanec  Alexandr Zmejevskij.

Slavnostního shromáždění se zúčastnila  mj. bývalá velvyslankyně České republiky  na Slovensku Lívie Klausová, bývalý velvyslanec ČR v Moskvě Vladimír Remek, poslanci, senátoři, diplomaté   a další významní hosté a přátelé Ruské federace. V prostorách zahrad velvyslanectví oslavilo národní svátek Den Ruska cca 300 hostů.

SveP.

Den Ruska je nejmladší ruský národní svátek. Slaví se 12. června. V tento den v roce 1990 byla na Prvním sjezdu lidových poslanců  Ruské federace  schválena Deklarace o státní svrchovanosti RSFSR. V tomto dokumentu byla jedna podstatná výhrada – Ruská federace nevystupuje ze složení SSSR. První prezident Ruska Boris Jelcin navrhl zřídit 12. června státní svátek a nazvat ho „Den Ruska“. Výnos o tom byl podepsán v roce 1994

Postoje ruské veřejnosti k tomuto svátku se vyvíjejí. Více jak polovina Rusů dnes podle sociologických průzkumů považuje tento svátek za symbol národní jednoty, tři čtvrtiny dotázaných jsou hrdí, že jsou Rusové.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *