Obal až na prvním místě

Praha 25. května 2019

Řekněme si to bez obalu: Zboží bez obalu prostě bezpečně nepřevezete. Obaly jsou důležitou logistickou disciplínou, a proto má skupina Geis speciální produkt, který nazvala jednoduše Obaly. Vedoucím tohoto produktu je obalový specialista Tomáš Körner. Stojí za to si přečíst jeho názory.

Jaké jsou aktuální trendy v přepravních obalech?

„Pohled na obaly a obalové materiály se v poslední době mění. Zájmem zákazníků je, aby nejen přímo prodejní obal, ale také přepravní a skupinové balení nemělo pouze „balicí“ funkci, tedy sloužilo jen jako ochrana zboží, ale záleží jim i na designu a přidané hodnotě takových obalů. Stále více platí, že i přepravní obal může prodávat.

Extrémem v tomto trendu jsou ale naprosto nesmyslná balení, která například neodpovídají velikosti výrobku, jsou předimenzovaná ve spotřebě materiálu, mají vysoké náklady na samotnou výrobu obalu i na zabalení. Ve finále tvoří obal značnou část prodejní ceny, do které se navíc promítají i zvýšené náklady na přepravu „vzduchu“.

Dalším trendem jsou ekologické „zelené“ obaly. Na trhu však bohužel momentálně není v tomto sortimentu příliš široká nabídka. Ekologické obaly jsou několikanásobně dražší než klasické, a proto se setkáváme s kuriózní situací, že zákazník chce prostřednictvím obalů působit ekologicky, ale skutečná ekologičnost ho v podstatě nezajímá. Dává přednost ekonomickému hledisku.

Setkáváte se s celou řadou zákazníků. Můžete ze své zkušenosti říci, jaký typ zákazníků se nejvíce podílí na kvalitativním rozvoji oboru?

Zajímavé je, že na rozdíl od velkých zákazníků, kteří dávají přednost flexibilitě a rychlosti dodávek, menší zákazníci mají v otázce balení vyšší nároky a také více specifických požadavků. A samozřejmě téměř u všech zákazníků je podstatným kritériem poměr mezi efektivitou obalového řešení a jeho cenou. To je také jedním z důvodů, proč při specifikaci nového obalového řešení očekávají, že k finálnímu zabalení zboží povede co nejméně kroků, což zkrátí čas a náklady na manipulaci.

„Tahounem“ ve vývoji efektivního balení je aktuálně oblast e-commerce. Pro tento typ zákazníků připravujeme například stále více žádané variabilní krabice, které se dají velmi jednoduše přizpůsobit objemu zásilky, a není třeba řešit různé velikosti. Žádané jsou také krabice, které mohou zákazníci e-shopů znovu použít např. v případě reklamace či vrácení zboží. Efektivita je jasná: snížení nákladů na obal a zároveň správný environmentální přístup. Příklad: pokud používá zákazník kartonové krabice se základnou např. 60×40 cm avšak s různou výškou, tak je výhodné použít krabici s rylem, u které lze výšku variabilně upravit. Zákazník tak získá krabici, kterou lze použít pro výrobky vysoké 40, 45, 50, 55, 60,… cm. A optimalizuje jak skladovou zásobu, tak i čas na výběr vhodné krabice. Balič vezme krabici, naskládá zboží a následně, bez většího přemýšlení krabici výškově upraví.

Ve vašem oboru je skutečně hodně diskutovaná otázka ekologie. Jaký je váš názor na tuto oblast?

Vše směřuje k tomu, aby výroba obalových materiálů byla co možná nejekologičtější, šetrná k životnímu prostředí. Ano, s tím nelze než souhlasit. Nicméně podle posledních výzkumů a také názorů odborníků ze zkušebních laboratoří, nebo specialistů na likvidaci odpadu, není cestou náhrada plastů za rostlinné materiály nebo papír, jejichž výroba, popřípadě likvidace, přináší nové problémy a zatěžuje životní prostředí stejně, nebo dokonce ještě více.

Východiskem a nejvíce „zeleným řešením“ je skutečně zdravá spotřeba jednoduchých obalů, to, aby obaly byly vratné, vícekrát použitelné a dále zpracovatelné.

Moje rada tedy zní, nedělejme z obalů vědu, používejme selský rozum, snažme se sjednocovat obalové materiály pro různé typy výrobků a maximálně omezit kreativitu balících pracovníků. Tím zefektivníme celý balící proces.

Více informací na: www.geis-group.cz

Zdroj fot: Geis CZ s.r.o.

Dana Samková

O skupině Geis

Skupina Geis má hlavní sídlo v německém Bad Neustadtu. Její historie se začala odvíjet již v roce 1945, kdy Hans Geis založil dopravní společnost. Během své existence se rozvinula v globálního poskytovatele komplexních logistických služeb. Skupinu vlastní a řídí po celou dobu rodina Geis. Dnes zaměstnává kolem 6 850 lidí a v roce 2018 vygeneroval obrat 955 milionů EUR.

Do skupiny patří společnosti v Německu, Švýcarsku, Lucembursku, Rakousku, Polsku, České republice a na Slovensku. Hlavní oblasti podnikání skupiny Geis jsou Road Services (balíkové / paletové / kusové / celovozové přepravy), Logistics Services (kontraktní logistika, výroba obalů) a Air+Sea Services (letecké a námořní přepravy, speciální projekty přeprav).

V České republice patří do skupiny Geis firmy Geis CZ s.r.o., Geis Parcel CZ s.r.o., Geis CZ Air+Sea s.r.o., Geis Solution CZ s.r.o. a Spedition Feico, spol. s r.o. Na Slovensku je to Geis SK s.r.o. a Geis Parcel SK s.r.o. Česko-slovenská část skupiny zajišťuje komplexní logistické služby, a to od balíkových přeprav přes kusové, paletové a celovozové přepravy, letecké a námořní přepravy, kontraktní logistiku včetně vývoje a výroby obalů, od jednoduchého skladování až po sofistikované logistické projekty. Zaměstnává více než 1600 pracovníků na 41 pobočkách a v roce 2018 dosáhla obratu téměř 6 miliard CZK.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *