Trojská botanická zahrada v červnu odhalí tajemství svatojánských tradic Výstava kaktusů a dalších sukulentů přiblíží krásu těla rostlin rostoucích v nejsušších oblastech naší planety

Praha 14. května 2019

Dříve než se rozjedete vstříc prázdninovým dobrodružstvím horkého léta, vydejte se do trojské botanické zahrady seznámit se s rostlinami, kterým ani sluneční žár či sucho vůbec nevadí. Tradiční výstava kaktusů a dalších sukulentů přiblíží rostlinné bohatství pouští a polopouští. Dozvíte se, že mezi sukulentní rostliny patří nejen kaktusy, agáve, aloe či tlustice, ale i příbuzní révy vinné, pampelišky nebo tykve. Chybět nebude ani doprovodný prodej s odbornou poradnou. Výstava se koná v expozici Svět sukulentů od 12. června do 21. července denně od 9.00 do 19.00 hodin. Milujete vůni letních bylin? Láká vás tajemství pohanských tradic našich předků? Pak si nenechte ujít otevření dalšího zastavení Vonné stezky. V sobotu 22. června od 16.00 hodin do setmění vás čeká bohatý program pro celou rodinu plný magie svatojánských bylin. Oslavte letní slunovrat v Troji!

Otevírací doba v květnu a v červnu: Skleník Fata Morgana:
od 9.00 do 19.00 (út–ne, svátek) Venkovní expozice:
od 9.00 do 19.00 Vinotéka sv. Klára: od 13.00 do 21.00 (po–pá)
od 11.00 do 21.00 (so, ne, svátek)    

Také již s nedočkavostí vyhlížíte letní dovolenou? Botanická zahrada v Troji připravila na měsíc červen program, který si užije celá rodina. „Po roční přestávce se vrací oblíbená výstava kaktusů a sukulentů. Tentokrát návštěvníkům přiblíží zejména neobvyklou krásu rostlinného těla, které se přizpůsobilo životu v nejsušších koutech naší planety. I letos bude výstava doplněna o prodej rostlin s možností poradit se o jejich pěstování s profesionály. Milovníci rostlin jistě ocení i komentované prohlídky přibližující rozmanitost sbírek botanické zahrady. V červnu naši kurátoři představí Japonskou zahradu s bonsajemi, sbírku hortenzií a tradice spojené se svatojánskými bylinami a letním slunovratem,“zve k návštěvě zahrady Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Krása pichlavého těla

Svět sukulentů je velmi různorodý a překvapí vás jak „trpaslíky“ v podobě drobných tlustic, tak i „obry“ zastoupenými velkými kaktusy. Širokou škálu zástupců této skupiny rostlin představí výstava prezentující nejen poklady ze sbírky trojské botanické zahrady, ale i exempláře zapůjčené od dalších pěstitelů.

Vzhledem k víceméně podobným podmínkám  na stanovištích, kde sukulenty rostou, se u těchto rostlin vyvinuly formy, které jsou si ¨vzhledově podobné,  i když si nejsou vůbec příbuzné. Tento jev se odborně nazývá konvergence. „Na výstavě představíme mimo jiné zajímavé sukulentní pryšce z Afriky společně s velmi podobnými americkými kaktusy nebo vzácné a málo pěstované aloe a agáve. Návštěvníci mohou být překvapeni, jak jsou si nepříbuzné rostliny podobné. Zároveň uvidí velké exempláře rostlin příbuzných vinné révě, tykvím, mučenkám i pampeliškám, které běžně nevystavujeme a ukrývají se v zázemí botanické zahrady,“ uvedla Eva Smržová, kurátorka sbírky sukulentních rostlin Botanické zahrady hl. m. Prahy. Největšími exponáty výstavy budou révovitá Cyphostemma juttae z jižní Afriky a ikonický mexický kaktus Carnegia gigantea známý pod označením saguaro.

Sbírka sukulentů patří k významným sbírkám trojské botanické zahrady. Obsahuje zhruba 160 rodů ze 40 čeledí. Významnou částí je kolekce rodů PachypodiumEuphorbiaz Madagaskaru.                                 

Jsou zde zastoupeny i suchomilné dřeviny.

Přivítejte léto vůní svatojánských bylin

Naši předkové věřili, že v období letního slunovratu, kdy se k nám slunce navrací a přináší více světla, tepla a energie, je příroda nabita zvláštní magickou mocí. V předvečer svátku Jana Křtitele (24. června), který časově pohanské tradici odpovídá, sbírali lidé léčivé, aromatické i jinak atraktivní rostliny. „Svatojánskou tradici a oslavy letního slunovratu připomene i letošní zastavení Vonné stezky, která vzniká ve spolupráci s paní Petrou Hlavatou. V sobotu 22. června slavnostně otevřeme novou expozici magických rostlin, a to formou komentovaného kurátorského provázení od 14.00 a 16.00 hodin. Odhalena bude rovněž umělecká skulptura od měditepce Vojtěcha Jiráska symbolizující Slunce, která se ve večerních hodinách rozsvítí svatojánským ohněm,“ říká Klára Lorencová, kurátorka exotických užitkových rostlin Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Během odpoledne proběhne bohatý zábavný a vzdělávací program pro celou rodinu. Návštěvníci si připraví svatojánský vonný prach či bylinnou čajovou směs, seznámí se s tradičními obyčeji. Děti se mohou těšit na zážitkovou cestu za zlatým kapradím a dílny, kde si vyrobí lampičky – svatojánské broučky. Po setmění na všechny čeká zapálení svatojánského ohně a další překvapení.

Vonná stezka v botanické zahradě prostřednictvím několika zastavení postupně přibližuje fascinující svět aromatických rostlin. Vzdělávací projekt zaměřený na čich odstartovala již v roce 2016 výroba parfému Fata Morgana No. 1. Ten v našem skleníku vznikl, zrál a byl slavnostně pokřtěn v lednu 2018. V červnu loňského roku proběhla akce věnovaná vonným růžím. V dalších letech se můžete těšit i na vonné zastavení věnované vinné révě a vínu nebo biblickým rostlinám.

Zahradou s odborníkem

Projděte se zahradou s našimi kurátory a seznamte se s bohatstvím sbírek trojské botanické zahrady, která v tomto roce slaví 50. výročí svého založení. V sobotu 15. června představí Miroslav Horský Japonskou zahradu a sbírku bonsají, sraz účastníků je u pokladny v ul. Nádvorní. 22. června vás Jarmila Skružná a Klára Lorencová seznámí se svatojánskými bylinami, zájemci se s nimi mohou setkat přímo u expozice nedaleko domku včelaře.
29. června vám bude Tomáš Vencálek vyprávět o hortenziích. Setkání zájemců o tuto prohlídku bude u pokladny v severní části areálu u ulice K Pazderkám. Komentované prohlídky jsou v rámci vstupného do venkovních expozic zdarma, rezervace není potřeba. Setkání účastníků je vždy ve 14.00 a 16.00 hodin. Bližší informace najdete na www.botanicka.cz.

Kalendář akcí Botanické zahrady hl. m. Prahy
květen
– červen 2019

Motýlí cestovatelé

do 26. 5.

skleník Fata Morgana

úterý–neděle, 9.00–19.00

Víte, který motýlí druh uletí za život nejvíc kilometrů? A který se téměř nehne z místa? To, že také mezi motýly jsou velcí cestovatelé i peciválové, vám prozradí letošní výstava tropických motýlů ve skleníku Fata Morgana.

Přijďte pozorovat tajemný proces proměny kukly v dospělého motýla a sledovat jejich první vzlétnutí. Pestrobarevní otakárci, babočky i noční martináči a mnoho dalších, celkem více než 5000 kukel 50 druhů motýlů, se objeví v plné kráse na pozadí tropické džungle.

V rámci výstavy bude o víkendech probíhat prodej pokojových i venkovních rostlin od firmy Pokojovky.cz.

Z důvodu stavebních prací se mění přístupové cesty ke skleníku Fata Morgana, věnujte prosím pozornost značení.

Bonsaje

15. 5. – 2. 6.

Japonská zahrada

9.00–19.00

Po roce se do trojské botanické zahrady opět vracejí bonsaje. Již počtrnácté si můžete prohlédnout jedinečnou výstavu japonského umění pod širým nebem. Tradičně jsou kromě výtvorů českých pěstitelů vystavovány i rostliny zahraničních tvůrců.

Muškátová burza + prodej přebytků

24. – 26. 5. muškátová burza

24. – 25. 5. prodej přebytků

Ornamentální zahrada

9.00–18.00

Členové Specializované základní organizace Českého zahrádkářského svazu Pelargonie již pošesté nabízejí návštěvníkům botanické zahrady možnost pořídit si klasické i nevšední pelargonie. Burza muškátů bude v pátek a sobotu doplněna prodejem trvalek, dřevin, sukulentů, koření, balkonových i pokojových květin a dalších rostlin ze sbírek botanické zahrady. Tradičně bude současně poskytováno odborné poradenství. Při nákupu na naší burze odborníci nabídnou cenné rady k výběru, správnému pěstování a ošetřování, ochraně proti nejčastějším chorobám a škůdcům či podmínkám úspěšného množení rostlin.

Muzejní noc

8. 6.

19.00–1.00

Zpřístupnění jedinečných rostlinných sbírek v setmělém skleníku Fata Morgana.

Upozornění: Ostatní části venkovní expozice jsou během pořádání akce pro veřejnost uzavřené!

Pražské vinice

8. – 9. 6.

Zveme vás na prohlídku nové expozice o korku a výrobě vína ve sklepeních na vinici sv. Kláry. Během prvního červnového víkendu máte možnost navštívit všechny pražské vinice.

Sukulenty – krása rostlinného těla

12. 6. – 21. 7.

Svět sukulentů

9.00–19.00

Po roční přestávce jsou opět zde chlupatí a pichlaví krasavci všech možných tvarů a velikostí. I letos bude výstava doplněna o prodej rostlin s možností poradit se o jejich pěstování s profesionály. Tentokrát sukulenty představíme z jiného hlediska. Všeobecně není příliš známo, že sukulentní rostliny nejsou jen kaktusy, agáve, aloe a tlustice, ale existují i sukulentní příbuzní révy vinné, pampelišky nebo tykve. Na světě roste více než 10 tisíc sukulentních rostlin ze 40 až 60 čeledí (záleží na názorech autora) a stále se objevují další.

Vzhledem k víceméně podobným podmínkám na stanovištích, kde sukulenty rostou, se u těchto rostlin vyvinuly formy, které jsou si vzhledově podobné, i když nejsou vůbec příbuzné. Příkladem mohou být aloe a agáve nebo kulovité či sloupovité kaktusy a sukulentní pryšce stejných tvarů, abychom jmenovali ty nejznámější. Tento jev se nazývá konvergence a návštěvníci budou překvapeni, jak jsou si nepříbuzné rostliny podobné.

Vonná stezka – svatojánské byliny

22. 6.

od 16.00 do setmění

Otevíráme pro vás novou expozici magických rostlin s důrazem na byliny spojené se svatojánským kultem. Během odpoledne proběhne bohatý program aktivit pro celou rodinu. Dozvíte se mnoho zajímavostí o tradičních oslavách léta a rostlinách s nimi spojených.

Léto má narozeniny, ať žije léto!

Kořeny osobností

Dlouhodobý celoroční projekt v areálu Botanické zahrady hl. m. Prahy

Více než devět desítek osobností poctilo v uplynulých deseti letech Botanickou zahradu hl. m. Prahy svou návštěvou, aby podpořily projekt Kořeny osobností, v jehož rámci dochází ke spojení vzácného přírodního bohatství s těmi největšími postavami současného světa. Projekt má připomínat budoucím generacím nejen jedinečné dědictví přírody, ale také to nejlepší, co dokázal člověk, ať již v oblasti kulturní, sportovní, či vědecké.

Slavné osobnosti, které se na projektu Kořeny osobností podílejí, patří k těm, ke komu s úctou a obdivem vzhlížíme, stejně jako s respektem vnímáme krásu přírodního dědictví pražské botanické zahrady. Pro děti je hrdinou Hurvínek či postava Krtečka, pro sportovní fandy Josef Masopust nebo Pavel Nedvěd, pro jiné spisovatel Ivan Klíma, režisér Miloš Forman či architektka Eva Jiřičná a řada dalších. Všechna tato velká jména budete mít možnost potkat na Stezce osobností a díky nim s celou svou rodinou formou jedinečného zážitku poznat a obdivovat poklady rostlinné říše. Prostřednictvím projektu Kořeny osobností si totiž svou cestu k vzácným rostlinám a stromům najdou děti i jejich rodiče.

Kompletní program Botanické zahrady hl. m. Prahy i další novinky najdete na www.botanicka.cz.

Změna programu vyhrazena.

Mgr. Klára Hrdá, Darina Miklovičová

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *