Den vítězství – 74. výročí ukončení II. světové války v Evropě

Praha 9. května  2019

Velvyslanectví Ruské federace v České republice uspořádalo dne 9. května 2019 slavnostní shromáždění u příležitosti oslav Dne vítězství. Slavnostní akt se uskutečnil na základě pozvání velvyslance  Ruské federace v České republice J.E. Alexandra  Zmejevského.  

Slavnost zahájil velvyslanec Ruské federace Alexandr  Zmejevský a prezident České republiky Miloš Zeman. Dále se recepce  zúčastnil exprezident Václav Klaus,  předseda   Poslanecké sněmovny Radek Vondráček, místopředseda Poslanecké sněmovny Tomio Okamura nebo bývalý premiér Petr Nečas s manželkou Janou.

Velvyslanec Ruské federace J.E. Alexandr Zmejevskij řekl, “Je obzvlášť příjemné, že v tento slavnostní den jsou s námi čeští přátelé. Bojové bratrství, které se zrodilo mezi našimi národy během Druhé světové války, kdy Češi a Slováci spolu se sovětskými vojáky statečně bojovali proti společnému  nepříteli, stalo pevným základem rusko-českých vztahů, který umožnil našim zemím překonat složité etapy společné historie poválečného období.“

Prezident Miloš Zeman v úvodu projevu připomněl význam Rudé armády pro osvobození Evropy od nacismu. Varoval zároveň před opakováním historie a hrůz, které rozpoutalo nacistické Německo. Tentokrát ale podle něj nemá hrozba podobu nacistické ideologie, ale náboženského, konkrétně islámského fundamentalismu.

„Nepodařilo se mi, bohužel, přesvědčit všechny, že (islámský) terorismus má stejnou váhu jako terorismus nacistický. Pokud se nám nepodaří zastavit tento terorismus v jeho počátcích, oběti budou stejné jako v případě nacistického Německa,“ řekl  Miloš Zeman

Na recepci přišel i československý kosmonaut a bývalý velvyslanec v Ruské federaci Vladimír Remek, dále exministr průmyslu Jan Mládek, bývalá ministryně průmyslu Marta Nováková. Přítomni byli také
exministr zahraničí Jan Kavan, exsenátor Jan Veleba,  bývalá ředitelka Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková, zpěvačka Helena Vondráčková nebo ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Po zahájení následovala slavnostní recepce. Zúčastnil se jí zástupci ruští a čeští veteráni II. světové války, šéfové diplomatických misí, vojenští přidělenci akreditováni v ČR, představitelé Ministerstva obrany a Armády ČR, Policie České republiky. Nechyběli ani zástupci českých státních a společenských organizací,  zástupci médií a další významní hosté a přátelé Ruské federace.

Desítky lidí si přišli připomenout na Olšanské hřbitovy 74. výročí  ukončení II. světové války v Evropě  a vzdát hold padlým rudoarmějcům.

SveP.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *