Americký titul The Best of Show pro moravský Ryzlink a desítky dalších medailí

Rochster/Praha  3. května 2019

V Rochesteru ve státě New York skončil další ročník známé a oblíbené soutěže Finger Lakes International Wine Competition, jedné z největších benefičních soutěží pro charitativní účely na světě. Zúčastnilo se jej na dva a půl tisíce vzorků z osmnácti zemí světa, mezi nimiž zazářila moravská a česká vína ziskem titulu BEST OF SHOW, tedy šampiona v nejprestižnější kategorii ryzlinků, dalších 9 Double Gold a 20 zlatých medailí.

Titul, který je na soutěži tradičně nejprestižnější, a s ním i Double Gold a John Rose Trophy získal Ryzlink rýnský 2015 pozdní sběr z Modrého sklepa Agrodružstva Nový Šaldorf u Znojma. „Sklepmistr Vladimír Mucha prozradil, že dvakrát pozlacený šampion z partie 14/15 měl 45,3 gramu zbytkového cukru, 8 ‰ kyselin a 10,85 % alkoholu. Takový byl letos recept na americký úspěch! Kdo chce víno ochutnat, měl by si pospíšit – skladem už nezbývá mnoho lahví,“ přiblížil nejlepší Ryzlink soutěže JUDr. Luboš Bárta, šéfredaktor časopisu SOMMELIER, který účast moravských a českých vín na soutěži organizoval. Modrý sklep podpořil svou pozici ještě zlatým Hibernalem 2017 pozdní sběr a třemi stříbrnými medailemi a stal se tak nejúspěšnějším ze 42 vinařství z České republiky, která se soutěže zúčastnila.

O dalších devět Double Gold medailí se podělili Pavel Binder rodinné vinařství, Štěpán Maňák, Vinařství LAHOFER, Vinařství U Kapličky, Víno Marcinčák, Vinselekt Michlovský, Vladimir Tetur a Zámecké vinařství Bzenec. Zdá se, že si rádi budeme muset zvyknout i na výrazné úspěchy českého vinařství z litoměřické podoblasti Johann W – Zámeckého vinařství Třebívlice, které tak pokračuje ve svém úspěšném americkém tažení. Spolu s nimi září i 20 zlatých.

„Na východním pobřeží USA jsou po sedmi letech úspěchů velmi oblíbená, téměř slavná! Odrůdy, které se tu pěstují a jsou známé, dokážeme udělat jemnějším a lahodnějším způsobem, aromatické odrůdy, jako jsou Pálava, Irsai Oliver, Děvín nebo Muškát moravský, američtí porotci obdivují, protože takové odrůdy nemají. Už nahlas znějí i hlasy zájemců o jejich dovoz – jen je vyslyšet a soutěžní úspěchy přeměnit v obchodní,“ komentoval hlavní přednosti moravských a českých vín, pro které jsou v USA tak ceněna JUDr. Luboš Bárta

Ryze americkým způsobem přidělování medailí hodnotilo vína přes 50 porotců, které pořadatel každoročně střídá. Letos se ještě dále posunul benefiční charakter soutěže, což bylo patrné i na složení poroty. Svět zastupovali již jen tři zahraniční porotci – Českou republiku výborně reprezentoval Josef Valihrach junior, z Maďarska přijel diplomat Jószef Kosárka a z Argentiny Leo Castellani, který věnoval zvláštní cenu nesoucí jméno jeho zesnulého otce Raúla.

Účast 248 vín z České republiky, z nichž se neuvěřitelných 214 dočkalo ocenění, organizovala redakce časopisu SOMMELIER s finanční podporou Vinařského Fondu. Česká republika se stala třetí nejpočetněji zastoupenou zemí po domácích USA a Kanadě, zato před Slovenskem, Rakouskem, Austrálií, Slovinskem či Mexikem. Kuriozitou bylo 6 vín z Aljašky, kde byl dovezený hroznový základ doplněn lesními plody.
Finger Lakes International Wine Competition 2019 – výsledky ČR

Více o soutěži: https://fliwc-cgd.com/

Více o moravských a českých vínech na www.vinazmoravy.cz a www.vinazcech.cz.

JUDr. Luboš Bárta, MBA, Mgr. Tereza Melišová

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *