Ivan Černý: Zažijte s námi Skleněné Velikonoce

Jablonec nad Nisou 12. dubna 2019

Kdepak? Jak jinak, než v Muzeu skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou. Kdy? No přece osmého dubna ve dnech velikonočních prázdnin. Pro tento čas připravilo jedno za našich nejznámějších sklářských muzeí unikátní dvoudenní rukodělný program, ve kterém si návštěvníci a především rodiny s dětmi připomenou méně známé zvyky a tradice, spojené s Velikonocemi.

Na tzv. Zelený čtvrtek se tedy můžeme těšit na výrobu zdobeného škapulíře plného korálků a vůní, na Velký pátek pak pracovníci muzea připravili pro zvídavé občany a občánky výrobu originálního barevného růžence, což rozhodně za hezký výlet do Jablonce nad Nisou rozhodně stojí.

Váček pro štěstí

Jak známo, škapulíř je malý váček na amulety nebo kouzelné a léčivé byliny, které chrání svého nositele, nebo místo, kde je zavěšen. Věřící jich mohli na těle nosit i několik najednou. Prodávali se o poutích i při procesích. Nejlepší jsou ale ty, které si člověk vlastnoručně vyrobí.

Při výrobě škapulíře ve jmenovaném muzeu bude hrát hlavní roli zelená barva. To proto, že dle lidové tradice přináší zelená barva zdraví, štěstí a úrodu svému nositeli. Dokonce v minulosti v tento čas seli hospodáři hrách, aby jejich hospodářství dobře prospívalo. Bylinky, hrách či kouzelné kamínky ve škapulíři pak plnily funkci ochranitelskou.

Růženec

Jako růženec se označuje praktická pomůcka k počítání dílčích modliteb v podobě šňůrky s navlečenými korálky a křížkem. Jedná se o tradiční symbol římsko-katolické církve. Korálky růžence byly odedávna skládány z různých materiálů, především z přírodnin, minerálů a skla, v našem případě bižuterního. Jak nám vysvětlila muzejní edukátorka Milena Zachařová, na tzv. Velký pátek se lidé dle tradic postili a modlili. Také podnikali křížové cesty ke kostelům, aby uctili památku ukřižovaného Ježíše Krista a celý tento den je tedy spjat s křížem.

„Návštěvníci muzea si mohou vlastnoručně vyrobit vlastní růženec, který bude vypadat nejenom krásně, ale také bude ochraňovat svého nositele…“ s úsměvem dodala Zachařová.

Nápadům se meze nekladou, o materiál k výrobě rozhodně ve městě skla a bižuterie nouze nebude, zvláště, když je jedním z partnerů celé této interaktivní akce legendární společnost PRECIOSA. Jedná se o jednoho z nejvýznamnějších výrobců a exportérů českého sklářského a bižuterního průmyslu. Její historie se začala psát v roce 1376, kdy se v území severních Čech v srdci Evropy rozhořela první sklářská pec. Od té doby se Čechy staly sklářskou velmocí a svou výjimečnou pozici si zachovaly po sedm staletí až dodnes.

Velikonoční dílna s výrobou škapulířů v Muzeu skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou se koná ve čtvrtek 18. dubna, růžence si mohou návštěvníci vyrobit v pátek 19. dubna, vždy od 9 do 17 hodin. Tvůrčí dílny jsou určeny pro všechny věkové kategorie a vstup na ně je zdarma.

Za třpytivou krásou

Jedno z nejznámějších sklářských muzeí v Čechách sídlí v historické secesní budově v Jablonci nad Nisou. Návštěvníci si zde mohou prohlédnout bohaté sbírky skla, bižuterie, knoflíkům mincí, medailí i plaket ve stálých expozicích nazvané Nekonečný příběh bižuterie a Čarovná zahrada – České sklo sedmi století.

Výstava Nekonečný příběh bižuterie je rozšířena o jedinečný soubor historických šperků a oděvních doplňků ze sbírky Waldes, z nichž některé unikáty jsou staré téměř tři tisíce let. Sbírka prezentuje historický vývoj zdobení člověka a ukazuje pradávné spojení účelu a krásy. Exkluzivní šperky a doplňky jsou uspořádané v obdivuhodném záběru podle jednotlivých evropských uměleckých stylů od doby železné po secesi.

Mimo jiné stojí za prohlídku i expozice skla, která je největší stálou výstavou svého typu v ČR. Novinkami ve vitrínách jsou například set, navržený v roce 1913 pro následovníka trůnu Františka d´Este toaletní a broušené sklo z meziválečného období či výběr z produkce luxusní rakouské značky Riedel, která má své kořeny v Jizerských horách. Součástí jmenované expozice je samoobslužný muzejní program pro děti v podobě pracovních listů, díky nimž si návštěvníci odnesou více než krásné zážitky, jak praví informační materiály muzea, které letos slaví své 115. výročí.

Foto: archiv muzea

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *