Dopady cyklóny Idai ohrožují životy 1,5 milionů dětí

Praha  9. dubna 2019

1,5 milionů dětí v Mosambiku, Malawi a Zimbabwe potřebuje po úderu tropické bouře Idai okamžitou humanitární pomoc 

Cyklóna Idai, která 14. března zasáhla Mosambik, Malawi a Zimbabwe, může být jednou z nejhorších katastrof, která kdy zasáhla jižní polokouli. Tropická bouře postihla téměř 3 miliony lidí. 

11letá Leonora a 12letá Olga ve školní třídě, kterou připravila o střechu tropická bouře Idai. Cyklóna těžce poškodila celou školu.  Vyučování zde bylo částečně obnoveno 27. března.

V Mosambiku, na který bouře dopadla nejvíce, potřebuje humanitární pomoc 1,8 milionů lidí, z toho 1 milion dětí. Ve městě Beira je rozvrácena veškerá infrastruktura. Záplavy zničily úrodu těsně před sezónou sklizně, až 50 % roční úrody v Mozambiku bylo ztraceno. 

Nyní je v oblasti hlavním problémem cholera – akutní průjmové onemocnění způsobené kontaminovanou vodou. K dnešnímu dni je v Mosambiku potvrzeno 1 052 případů cholery. Neléčená cholera může zabíjet již během několika hodin. Největší riziko představuje pro děti. UNICEF s partnery doručil do Beiry 900 000 vakcín proti choleře. Očkovací kampaň proti choleře byla zahájena minulý týden ve městě Beira a bude pokračovat ve všech zasažených oblastech v Mosambiku.

Pomoci je zapotřebí i v okolních zemích. V Malawi zasáhla bouře více než 869 000 lidí, z toho 443 000 dětí. Přes 85 000 lidí přišlo o své domovy.  V Zimbabwe bylo zasaženo více než 270 000 lidí, z toho 135 000 dětí.

Pracovníci UNICEF na místě pomáhají zasaženým rodinám, které pro přežití naléhavě potřebují nezávadnou pitnou vodu, zdravotnické potřeby a nouzové přístřeší. Mnoho rodin stále postrádá základní potraviny, vodu a hygienická zařízení. Záplavy rovněž znemožňují vzdělávání tisíců dětí. Potřeba humanitární pomoci na místě je obrovská.

Pokud Vám to situace dovoluje, pomozte prosím zasaženým rodinám na http://bit.ly/cyklóna_Idai

I malá částka může zachránit život: 

• Za 190 Kč můžeme zajistit 100 sáčků orální rehydratační soli pro záchranu dětí postižených těžkými průjmy a následnou dehydratací. 

725 Kč stojí souprava první pomoci, která obsahuje základní léky, zdravotnický materiál a další pomůcky pro léčbu běžných onemocnění a menších poranění.

10 000 tablet na čištění vody, které zajistí 50 000 litrů pitné vody, můžeme pořídit za 1050 Kč.

Školu v krabici, která v krizových situacích umožní dětem pokračovat ve školní docházce po dobu minimálně 3 měsíců, lze pořídit za 4703 Kč.

Děkujeme dárcům, kteří již na pomoc po úderu cyklóny Idai přispěli celkovou částkou 64 985 K

www.unicef.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *