Karel Richter: Osudový omyl generála Vlasova

Praha 6. dubna 2019

Vlasovci – pojem, který dodnes budí emoce. Hráli významnou úlohu při Pražském povstání, ale na druhé straně šlo o Rusy, včetně neruských národností, kteří vítali nacistické Německo jako osvoboditele a pod vedením někdejšího velitele Rudé armády Andreje Vlasova bojovali spolu s Himmlerovými Waffen-SS proti bolševickému režimu v Rusku.

Již v prvních měsících po útoku na Sovětský svaz v létě 1941 nabízeli postupujícím německým jednotkám spolupráci jednotlivci i skupiny obyvatel SSSR. Jako své osvoboditele vítali Němce zejména příslušníci neruských národností, ale i sami Rusové.

Chyběla však osobnost, která by dokázala soustředit armádu, bojující po boku Němců proti bolševickému režimu v Rusku. Tuto roli převzal generálporučík Andrej Andrejevič Vlasov (1900–1946), zajatý na volchovské frontě v červenci 1942. Donedávna úspěšný velitel Rudé armády objížděl zajatecké tábory a hledal i nacházel vojáky ochotné vstoupit do Ruské osvobozenecké armády. „Vlasovci“ spolu s Himmlerovými Waffen-SS bojovali na jaře 1945 ve ztracené válce. Stejně jako jejich velitel se dopustili osudového omylu, když nenašli cestu k protihitlerovským mocnostem, které usilovaly o vítězství demokracie. Sehráli dosti významnou roli v bojích Pražského povstání, ale v té chvíli již bylo pozdě… Pro velení Rudé armády i pro představitele politického vedení sovětského státu (ale i ve vnímání většiny krajanů) na příslušnících Ruské osvobozenecké armády zůstala pachuť zrady.

(úryvek z knihy)

Se svou kuchařkou a intimní společnicí Marjou Voronovovou, náčelníkem štábu plukovníkem, v té době již povýšeným na generála, Vinogradovem a jeho příkazníkem se protlouká hustými lesy a močály, kde mají jistotu, že nenarazí na německé hlídky. Den, dva, tři… osmnáct dní. Žaludky se jim svírají hladem. Tu a tam vyžebrají ve vsi kousek chleba, napijí se vody z potůčků a občas si na trhají hrst borůvek, malin, lesních jahod. V noci vlhký chlad močálovitého lesa, ve dne dusno a mračna bodavých komárů. V propocených, uválených a zavšivených šatech jdou a jdou… Plukovník Vinogradov (který neví, že je generálem), vysoký skoro jako Vlasov, je teď vyzáblý a umořený horečkami, střídajícími se se záchvaty zimnice. Vlasov mu přes ramena přehodil svůj generálský plášť, aby se zahřál.

Potřebuje se najíst, všichni se potřebují pořádně najíst. Kam vlastně jdou? Jak dlouho to mohou vydržet? Musí se umýt, vyprat si hadry, co mají na sobě. Co jim zbývá, než hledat útulek někde ve vsi.

Bylo 11. července 1942, když se doploužili k malé dědince obklopené lesem. Zjistili, že se jmenuje Tuchoveči. Kus cesty za ní ležela další s podivným názvem Jam-Tesovo. Radili se, co podniknou. Požádají někde v chalupě, aby jim poskytli na pár dní přístřeší. Jenže jsou čtyři. To je moc. Nejlépe bude, když se rozdělí. Generál s Marjou Voronovovou zkusí štěstí v Tuchoveči, plukovník s příkazníkem půjdou do sousední vesnice Jam-Tesovo.

Vlasov si svlékl blůzu a začal z límce odtrhávat generálské výložky. Rozloučili se.

„Hodně štěstí!“

„Vám taky.“

V Nakladatelství Epocha právě vyšlo čtvrté, přepracované vydání titulu Osudový omyl generála Vlasova autora Karla Richtra. Kniha je již k dostání na pultech knihkupectví. Čtenáři si ji také mohou pořídit s 25% slevou na e-shopu Nakladatelství Epocha.

E-shop: http://epocha.cz/detailknihy.php?id=942

E-kniha: https://www.palmknihy.cz/valecna-fakta/osudovy-omyl-generala-vlasova-1123

Obálku knihy a ukázku naleznete v příloze e-mailu.

PhDr. Karel Richter, CSc. (*1930)

Vojenský historik, člen Obce spisovatelů a dlouholetý předseda Klubu autorů literatury faktu. Vystudoval Pedagogickou fakultu UK a Vojenskou akademii v Brně a v Bratislavě. V letech 1971–1989 pracoval jako vědecký pracovník ve Vojenském historickém ústavu v Praze. Knižně publikuje od konce šedesátých let a věnuje se především zpracování vojenských konfliktů novodobých dějin. Je autorem a spoluautorem více než třiceti knižních titulů, například Osudový omyl generála Vlasova, Ďábel Trenk, Češi a Němci v zrcadle dějin, Tragický osud generála Heliodora Píky, Válka začala v Polsku, Vražda jménem republiky, Hranice placená krví, Hrdinové Československa. Příběhem o Alexandrovi Velikém – Dobyvatel světa (2010) – poprvé vykročil do období antického válečnictví a posléze vydal dvoudílný životopis Ave Caesar I a Ave Caesar II. Následně publikoval Historické drama volyňských Čechů (2015) a Posledních 100 dnů (2017). Krom literární činnosti redigoval historickou revue Přísně tajné, hojně publikuje časopisecky, překládá a spolupracuje též s rozhlasem i televizí jako autor i konzultant. Je trojnásobným laureátem Ceny E. E. Kische, dvakrát obdržel Cenu M. Ivanova a slovenskou literární cenu V. Zamarovského. Byl jmenován čestným občanem svého rodného města Chlumce nad Cidlinou.

Informace o knize

Titul: Osudový omyl generála Vlasova

Autor: Karel Richter

Ilustrace na obálce: Václav Vomáčka

Přebal a grafická úprava: Lukáš Tuma

Formát: vázaná s přebalem, 145 x 205 mm

4., přepracované a doplněné vydání

496 stran                                            

Cena: 399 Kč

Nakladatel: Nakladatelství Epocha

ISBN: 978-80-7557-177-9

O Nakladatelství Epocha

Nakladatelství Epocha se zaměřuje především na literaturu faktu a historii, velký prostor je však věnován i beletrii a titulům v žánrech fantasy, sci-fi a horor. Většina produkce Nakladatelství Epocha je dostupná rovněž ve formě e-knih.

Vlasov – UKÁZKA

www.epocha.cz

https://www.facebook.com/Nakladatelstvi.Epocha
https://www.facebook.com/FantastickaEpocha

Jan Dlouhý

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *