CZECH INNOVATION EXPO ve Valdštejnské zahradě

Praha 4. dubna 2019

2. 4. 2019 –  19. 5. 2019, Valdštejnská zahrada, Senát Parlamentu České republiky.

Česká centra v rámci oslav stého výročí republiky připravila interaktivní výstavu s názvem CZECH INNOVATION EXPO (CIE). Unikátní projekt využívá špičkové technologie a přináší ohlédnutí za stoletou historií naší země v oblasti vědy, výzkumu a inovací a současně odhaluje technologické trendy budoucnosti. V roce 2018 byl projekt uveden za účasti ministra zahraničních věcí ČR, Tomášem Petříčkem v Šanghaji v prestižní Lujiazui Harbour City v rámci čínského Business Fóra a za účasti Přemysla Pely, vedoucího projektu v Tokiu, v mece inovací a nových technologií v instituci Miraikan. Nyní se výstava dostává zpět do ČR a bude uvedena ve Valdštejnské zahradě Senátu Parlamentu České republiky.

Pozoruhodnou  interaktivní výstavu připravila Česká centra v rámci oslav stého výročí republiky. Dlouhá zeď plná piktogramů a chytrý mobil nebo tablet je vše, co potřebujete ke zhlédnutí jedinečné expozice, při níž je využívána tzv. rozšířená realita. Unikátní projekt totiž využívá špičkové technologie a přináší ohlédnutí za stoletou historií naší země v oblasti vědy, výzkumu a inovací.CIE měla svou světovou premiéru v Berlíně (Czech Innovation Festival 2018), následovalo její první uvedení v České republice v rámci Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně (2018). Poté znovu vycestovala do světa, a to do prestižního  Lujiazui Harbour City v rámci čínského Business Fóra. Další uvedení CIE proběhlo světově uznávané instituci Miraikan v Tokiu (Muzeum vědy a inovací).Úspěšné uvedení CIE v Madridu, Berlíně, Šanghaji, bude součástí prezentace ČR v Pekingu, kterou zahajuje prezident ČR. Nyní se CIE dostává do České republiky, tentokráte zavítá do unikátní Valdštejnské zahrady. Projekt CIE byl nominován na prestižní cenu Czech Grand Design – je mezi třemi nejlepšími projekty za grafické zpracování.

Výstava nejprve překvapí abstraktní hrou tvarů na stěnách a rozmístěním dřevěných přepravních beden, zdánlivě nesourodých. Přesto obsah expozice doslova ožije „před očima“ – při použití tabletů a smartphonů vybavených aplikací pro rozšířenou realitu (AR).

ONDŘEJ ČERNÝ, GENERÁLNÍ ŘEDITEL ČESKÝCH CENTER:

„Hlavním obsahovým cílem Czech Innovation Expo je představit stoletou historii ČR v oblasti vědy, výzkumu, tradičních průmyslových značek, ale také nastupující generaci představitelů vědeckého, inovativního a podnikatelského prostředí. Forma, kterou tak činí, mne uhranula – otvírá zcela nové prezentační a výstavní možnosti. Troufám si tvrdit, že je kreativním dílem srovnatelným s naší legendární prezentací na bruselském Expo v roce 1958.“

Ojedinělá výstava sestává ze tří základních pilířů tvořených rodokmeny českých vědců, inovátorů, průmyslníků a značek. Interaktivním způsobem propojuje řadu vědních disciplín při využití nejmodernějších technologií a inovací. Prostřednictvím stažené aplikace CIE AR v chytrých zařízeních či tabletech mohou zájemci objevovat výstavu, kde zdánlivě „není nic k vidění“.

UVEDENÍ V ČÍNĚ A JAPONSKU

Výstavní projekt Czech Innovation Expo je logickým vyvrcholením dlouhodobých popularizačních aktivit Českých center v oblasti vědy, výzkumu a inovací. Budí pozornost a zároveň se mu dostává zasloužené pozornosti a respektu.  CIE tvořil součást prezidentské návštěvy v Číně. Začátkem listopadu se konalo zahájení v prestižní instituci Lujiazui Harbour City, the 1862 ART CENTER v rámci Business Fóra. Otevření výstavy v Šanghaji proběhlo za účasti Tomáše Petříčka, ministra zahraničních věcí České republiky a Přemysla Pely, vedoucího projektu. V Tokiu byl projekt představen ve světově prestižní Instituci Inovací a Technologií – Miraikan, kde CIE vzhlédlo přes 50 tisíc návštěvníků.

PŘEMYSL PELA, VEDOUCÍ PROJEKTOVÉHO TÝMU CZECH INNOVATION EXPO A PŘEDSEDA ŘÍDÍCÍ RADY PROJEKTU:  

„Unikátnost projektu vychází ze zkušeností a zážitků návštěvníků, kteří se díky moderním digitálním technologiím stávají integrální součástí interaktivních příběhů. Návštěvník má možnost prostřednictvím rozšířené reality cestovat v čase, setkat se s nejvýznamnějšími vědci a inovátory naší stoleté historie a zároveň objevovat nekonečné možnosti inovačního potenciálu digitálního světa a její rozvoje v České republice. První zkušenosti a ohromný zájem o CIE ať již v např. v Šanghaji, Tokiu, Berlíně nebo Madridu předčily naše očekávání, interaktivnost a hravost výstavy nadchla mnohé návštěvníky.“

Přemysl Pela dodává, že vedle prezentačního cíle výstava svou interaktivností a formou zpracování vytváří zcela nový rozměr pro inspirativní poznávaní a vzdělávání.  Návštěvníci Valdštejnské zahrady se mohou přesvědčit na vlastní oči. Po úspěšném uvedení výstavy v Berlíně, Madridu, Pekingu, Šanghaji, Tokiu následuje její uvedení také v Senátu ČR Praze. V příštích měsících se plánuje její uvedení také v řadě škol a gymnázií, kde bude výstava sloužit jako didaktická pomůcka pro studium více disciplinárních oborů. 

Inovativní  ztvárnění

Černobílé abstraktní linky na stěnách galerie slouží tak trochu jako QR kódy. Ve chvíli kdy na ně kamera tabletu nebo chytrého telefonu zamíří, program spustí na displeji animaci, která tyto obrazce doplní o jejich skrytou digitální část. Divákovi se takto rozpohybuje třeba technické schéma přístroje na výrobu měkkých kontaktních čoček českého vynálezce Otty Wichterleho.


PRODUKČNÍ PARTNEŘI

Uměleckou formu, koncept a technologické řešení výstavy na základě zadání Českých center, hlavního organizátora, a České inovace, o.p.s. navrhli a vytvořili Jan Drozda, Mikuláš Křen, Vítek Škop, Adam Uchytil a studio VR_MUSASHI.

Partnery výstavy jsou Akademie věd ČR, Národní technické muzeum.  

VÍTEK ŠKOP, VÝTVARNÍK A GRAFIK:
„Chtěli jsme technologii rozšířené reality použít jinak než kdokoli před námi. Věříme, že právě doplňováním již existujícího tvaru na stěně pomocí augmentované/rozšířené reality, jsme první, kdo tímto způsobem tuto technologii využil.”

Návštěvník během výstavy použije zapůjčený tablet, nebo si potřebnou aplikaci sám stáhne  do svého mobilního zařízení z Apple či Google Play obchodu. Zvídavějšímu divákovi umožní aplikace plynulý přechod na internetovou stránku projektu, kde nalezne detailnější informace o příslušném autorovi a jeho objevu. Výstava si klade za cíl přilákat návštěvníky všech věkových skupin, přičemž jim jednoduchou a hravou formou vysvětlí princip fungování prezentovaných vynálezů a objevů.

JAN DROZDA, UMĚLECKÝ ŘEDITEL CZECH INNOVATION EXPO:

„Návštěvník v prostoru interaktivně a s podníceným zájmem objevuje informace skryté za ornamentními linkami a značkami nejen na stěnách, ale i na exportních bednách. Ztrácí tak zábrany a noří se do vzrušujícího objevování. Neodchází, dokud si výstavu neprohlédne do posledního vynálezce.“

Zatímco z galerijních stěn přes tablety a telefony „promlouvá“ zvukem obohacená rozšířená realita oživená 2D animacemi, na přepravních bednách si návštěvník může prohlédnout augmentované 3D objekty, jež bedny jakoby převážejí.

ADAM UCHYTIL, VÝTVARNÍK:

„Dřevěné bedny na výstavě nejsou jen náhodným estetickým prvkem. Slouží nám jako symbol pro český export. Chceme tak ukázat, že Česká republika je velkým vývozcem nápadů, inovací a kreativních lidí.”

Nedílnou součástí výstavy jsou stanice s virtuální realitou, kde se návštěvník může v intimním „rozhovoru“ setkat s již nežijícími vynálezci a s příběhy jejich nápadů a objevů. Technickou realizaci rozšířené i virtuální reality zajistilo studio VR_MUSASHI.

MIKULÁŠ KŘEN, ZAKLADATEL STUDIA:

„Věříme, že naše interaktivní výstava bude návodným impulzem pro další státní a privátní instituce k podobným osvětovým projektům.“

Vícevrstvá inovační mapa představující inovační potenciál České republiky uzavírá výstavní nabídku a současně otevírá prostor pro mezinárodní spolupráci.

Tiráž výstavy CZECH INNOVATION EXPO:

Řídící rada projektu:  Přemysl Pela (předseda), Tomáš Pelikán, Jan Špunda

Design: Jan Drozda, Mikuláš Křen, Vítek Škop, Adam Uchytil  

Kurátoři:Ivana Lorencová, Josef Matyáš

Produkce: Česká inovace

VR a AR technologie: VR_MUSASHI Eliáš Bauer, Lucas Saidl

Institucionální podpora: Akademie věd ČR, Czechinvest, Ministerstvo zahraničních věcí ČR, 

Národní technické muzeum

www.ciexpo.cz , www.czechcentres.cz

Otevírací doba/Valdštejnská zahrada:

pondělí – pátek 7:30  – 18:00

sobota – neděle: 10: 00 – 18:00

ČESKÁ CENTRA

Česká centra jsou agenturou Ministerstva zahraničních věcí pro propagaci České republiky v zahraničí. Na mezinárodním poli prosazují zejména české kulturní a kreativní průmysly a zaměřují se také na oblast vědy, výzkumu a inovací. Síť českých center působí ve 22 velkoměstech na třech kontinentech. V loňském roce uspořádala Česká centra bezmála 2 000 akcí (výstav, veletrhů, přednášek a prezentací) a oslovila více než 2,6 mil. návštěvníků.

Petra Jungwirthová

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *