Výstava výtvarnice Luny Isis „Gold & White“ bude zahájena 4. dubna v Galerii Artforum na Malé Straně v Praze

Praha 3. dubna 2019

V historickém interiéru Galerie Artforum na Malé Straně (Pálffyho palác, Valdštejnská 14, přímo pod Kolowratskou a Ledeburskou zahradou) vystaví od 4. do 23. dubna česká umělkyně Luna Isis svá nová umělecká díla stylu „Gold & White“ – obrazy a porcelán.

Kromě toho bude expozice obsahovat také obrazy-karty Luny Isis z její série mystického symbolismu. Výstava je volně přístupná. Vernisáž výstavy proběhne 16. dubna.

Kurátor výstavy Jakub Zeman (emeritní kurátor Národní galerie) o originálním uměleckém stylu Luny Isis „Gold & White“ říká: „Tam, kde je v současném umění tak často póza, kalkul a prázdnota, nachází se v jejím umění bezrozpornost, ´jednota slov a činů´, jak pravil neokonfuciánský učenec Wang Yang Ming. Luna se angažuje v charitě pro děti ulice. Ať již svou angažovaností na tomto poli či svou výtvarnou činností, touhou vytvářet harmonii, pozitivní energii, ochraňovat lidi před zlem, v tom všem jako by hledala inspiraci ve starověké bohyni Isis, družce Usirově, jejíž roztažená křídla v ochranném gestu na sarkofázích šetří lidstvo před utrpením. Další archetyp, zastoupený na naší výstavě, je had. Tak, jako je bílý had (širohebi) v japonské šintoistické tradici posel bohů (kamicukai), vidí v něm Luna směřování vzhůru, k absolutnu. Jistá dvojjakost tohoto archetypu, spojujícího mužský a ženský prvek, moudrost, ale i jisté ohrožení a tajemno s až mytologickými kořeny zapadá do autorčina duchovního světa, ze kterého čerpá svou tvorbu. Je třeba zdůraznit, že nic jí není vzdálenější než sledování trendů, módnosti, marketing a další jedy, tak často otravující atmosféru současného umění. Luna je svá, bohudík.“ Luna Isis, kterou mnozí pro její zářivě čisté umění nazývají „Světlo na českém výtvarném nebi“, s úspěchem vystavovala v Praze už několikrát, zmiňme např. expozice v Topičově salonu, Radosti FX, v Galerii Školská či v Divadle pod Palmovkou.

Luna Isis vnímá svou „Gold & White“ tvorbu takto: „Poctivost v prožívání je skutečné umění. Záměrně jsem z mé tvorby vybrala díla, která vznikala od roku 2008. Nesou totiž jiskru mého probuzení, energii odvahy žít svůj život takový, jaký mi byl dán. Jde o život plný naděje, vizí, inspirace, meditace, světla a lásky. Zlatobílá kombinace, jež se od tohoto roku drala v mé tvorbě ke slovu, je vrcholem krásna, elegance a osvícení, které se ve svých obrazech snažím zachytit. Zlatá barva – je to barva správného, pravého středu, barva univerzální lásky. Zlatá transformuje poznání v pochopení. Bílá je symbolem nevinnosti a čistoty, osvobození, absolutní svobody, nových začátků a pravdy.“

Vernisáž výstavy, která je naplánována na 16. dubna v 19 hodin, bude uvádět Tomáš Hauptvogel, moderátor a reportér zpravodajství TV Prima. Na vernisáži dále vystoupí již zmíněný kurátor Jakub Zeman, a to i se svým čajovým obřadem.

Součástí vernisáže bude i vystoupení zpěvačky Noemi. Jedním z podporovatelů umění Luny Isis je i známý malíř a grafik Joska Skalník. Ten říká: „Tvorbu Luny sleduji již delší dobu. Její obrazy jsou otiskem jejího bohatého života prodchnutého mysticismem, meditací, emocemi, fantazií…Zvláště v posledních obrazech se setkáváme s apelem na poetismus, což je mi osobně nejbližší.“

www.lunaisis.cz

Mgr. Petr Hušek

E: petr.j.husek@seznam.cz

T: (+420) 733 152 143

www.petrhusek.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *