Ivan Černý: Nová výstava malíře Neustrojeva

Praha 17. března 2019

Celé přicházející jaro čeká na své hosty prezentace z výběru tvorby populárního ruského malíře, trvale žijícího v České republice – Vladimíra Neustrojeva. Za jeho plátny, především s pražskými motivy, se milovníci a sběratelé kvalitního výtvarného umění musí vydat do Bubenče, do foaye Ruského střediska vědy a kultury v Praze, Na Zátorce 16. Neustrojev zde vystavuje mimo kouzelných pražských zátiší i momentky ze svých italských cest, výstavě pak kralují květinové motivy v řadě podob.

Přáteli zvaný Vláďa (nar. v Moskvě roku 1948), žije v Praze od začátku osmdesátých let minulého století, kdy u nás pracoval v tehdejším Domě sovětské vědy a kultury. Na starosti měl tenkrát v pozici ředitele organizování kulturních styků a uměleckých akcí nejenom v tehdejším Československu, ale i ve světě, včetně třeba až ve vzdálené Indii nebo USA. Svého času Neustrojev vystudoval prestižní Uměleckoprůmyslovou školu S. G. Stroganova v Moskvě. Po absolutoriu mj. několik let působil jako pedagog na kadeře grafického designu. Tento talentovaný rusko-český umělec je celoživotně mimořádně pracovitý a dnes má za sebou desítky výstav doma i v zahraničí, včetně Německa, Francie, Itálie nebo třeba Irska. Česká republika se mu stala druhým domovem a silným tvůrčím podhoubím. Mimo jiné zde byl za svou rozsáhlou tvorbu vyznamenán Diplomem a medailí Akademie Tomáše G. Masaryka Diplomem mezinárodní soutěže „Klasická ruská literatura v moderním vydání“, a to za ilustrace k řadě knih ruských a českých vydavatelství.

Široký tvůrčí záběr

Na výstavě v Ruském středisku vědy a kultury (RSVK) v Praze jsme obdivovali čtyři desítky úžasných Neustrojevových pláten. Při následující návštěvě jeho ateliéru v Bohnicích, kde žije a tvoří se svou životní láskou, grafičkou Sibiřankou Galinou, se kterou se seznámil během studií na výtvarné škole, a později se vzali, jsme měli možnost shlédnout i další jeho výtvarné práce. Grafiku, akvarely, kvaše i vzpomínané knižní ilustrace a medaile, jejichž tvorbou se Vladimír Neustrojev též čas od času zabývá.

Zde jsme se také s novinářským blokem v ruce dozvěděli, že:„Jako výtvarník jsem sjezdil téměř celý svět,“ usmívá se Vladimír Neustrojev. „Kratší bude říci, kde jsem ještě nebyl. Tak tedy – v Japonsku a v Číně. Tam bych se moc rád zajel přiučit se kaligrafii… proč to ale říkám: Nejraději maluji v Čechách. Nikdy se jako kumštýř, ale ani jako obyčejný smrtelník, nenabažím pražských scenérií Starého města. Miluju Hradčany, Malou Stranu, pulsující Staroměstské náměstí a všechny ty romantické uličky starého jádra tohoto božského města, kudy kráčely dějiny s velkým Dé. Jako krajináři mi ale též učarovala Šumava, vůbec celé jižní Čechy. A jako portrétistovy historických měst tak mimo stověžaté bezesporu třeba Český Krumlov, nebo třeba stříbrná Kutná Hora…“

Se skicákem na cestách

Jak jsme již naznačili, spousta pláten a kreseb Vladimíra Neustrojeva vznikla i při cestách po Itálii, především v jeho milovaném Toskánsku, ale v neposlední řadě i ve Španělsku, Řecku nebo Turecku. Před časem kupříkladu přivezl z tvůrčího pobytu na Krétě kolekci 45 kreseb, perokreseb, akvarelů a temper, i ty se dočkaly své samostatné výstavy v již jmenovaném RSVK na Zátorce. Zapomenout v tomto krátkém výčtu ale nemůžeme na jeho cestovatelský majsteštyk, kdy se se skicákem v ruce Vladimír dostal až k Severnímu pólu. Tady tvořil díky účasti na ruské expedice. A tady tedy vznikla unikátní, neopakovatelná díla ze světa věčného ticha a mrazu. Jejich umělecká instalace byla pak připravena ke slavnostnímu ukončení expedice.

Závěrem tohoto krátkého povídání bychom neměli zapomenout na Neustrojevovu medailérskou činnost. Mj. je autorem české pamětní bronzové medaile Ludvíka Svobody. Na lícové straně je zobrazen portrét Ludvíka Svobody.

Na reversu – památník vojákům 1. Československého sboru na Dukle s datem 6. 10. 1944, což je datum ovládnutí Dukelského průsmyku vojáky Rudé armády a 1. Československého armádního sboru na cestě k osvobození naší republiky a konečném zničení nacistického Německa.

Ilustrační snímky z vernisáže výstavy: Jan Parkman

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *