Česká poezie má novou básnířku

Kutná Hora 27. února 2019

Poetická scéna zažívá poslední dobou rozkvět nejen u příznivců tohoto žánru obecně, ale stává se také námětem k diskusím mladé generace. Vznikly nové skupiny tvůrců, kteří sdílejí své básně nejen na sociálních sítích, ale také na specializovaných portálech.

K novým básnířkám se řadí i herečka Jitka Osička (* 19. března 1987). Na svém kontě má přes 300 básní, čtyři napsané sbírky, z toho dvě vydané.

Performerka má za sebou zajímavou divadelní a pěveckou historii. Diváci ji měli možnost vidět v komerčních i undergroundových projektech jako například Děti ráje, Zpráva o zázraku (Josef Toufar), Antoinetta – královna Francie, Funny Girl, Figarova svatba a další. Před studem na brněnské JAMU působila v olomoucké kapele Efekt.

Vzhledem k tomu, že kooperuje s různými malíři díky autorskému projektu Pohybové obrazy, měla možnost oslovit některé z nich, aby básnické sbírky ilustrovali.

Její prvotina dostala název Sladěno medem (ilustrace Daniel Beneš). Následovala hravá poezie Šacho-tvorní vraníci, kterou doplnil kresbami malíř Jaroslav Klát.

V pořadí třetí básnická sbírka ponese název Kože hadí. Autorka ji označuje jako tematickou poezii, ve které nalezneme typický rukopis malíře Otty Plachta, který je znám jako malíř z džungle.

Čtenář se tak může pomyslně přenést na vlnu plnou metafor, symbolů, znaků a v prostředí pralesa zachytit atmosféru duchů, kouzel a posvátné geometrie, která promlouvá skrze kresby i verše s lehkostí a nadhledem.

Doufejme, že v dnešní uspěchané době plné mobilních telefonů, uvidíme více usměvavých tváří s knihou v ruce a pocitem naplnění ze znovuobjevování již známého ve zcela nové formě a hloubce.

Autor: MiM

1 komentář: „Česká poezie má novou básnířku

  • 12.3.2019 (1:01)
    Permalink

    Básnířek není nikdy dost. A těch dobrých je jako šafránu 🙂

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *