Zajištění úhrady injekčních dlouhodobě působících penicilinů

Praha 6. února 20169

Dlouhodobě působící peniciliny jsou antibiotika, která jsou potřebná především pro léčení chronických angín nebo jiných infekcí měkkých tkání způsobených bakteriemi z rodu Streptococcus, která vyžadují dlouhodobou často několika měsíční léčbu. Při léčbě peniciliny vzniká méně rezistencí než u jiných antibiotik, proto jsou lékaři v uvedených případech předepisovány. Ročně v České republice potřebují tuto léčbu tisíce pacientů.

V České republice je však již od roku 2013 nedostatek injekčních dlouhodobě působících (depotních) forem penicilinů. Vhodné formy penicilinů nejsou v České republice registrovány a pro pacienty je obtížné potřebný přípravek v lékárně získat. V současné době jsou dva přípravky Lentocilin a Benzetacil – dováženy na trh v České republice na tzv. specifický léčebný program. Chybí však zatím úhrada ze zdravotního pojištění. Pacient nyní musí o úhradu v mimořádném režimu složitě žádat svou zdravotní pojišťovnu, nebo si musí přípravek v plné výši sám uhradit.

V lednu se však Svazu zdravotních pojišťoven České republiky podařilo s dovozci obou přípravků uzavřít dohodu o ceně tak, aby injekčním penicilinům mohla být Státním ústavem pro kontrolu léčiv stanovena úhrada ze zdravotního pojištění.

Očekáváme, že úhrada bude stanovena do 3 měsíců, což znamená, že k 1. 5. 2019 by mohly být dovážené injekční peniciliny plně dostupné a hrazené ze zdravotního pojištění.

Svaz zdravotních pojišťoven ČR

V Praze dne 4. 2. 2019

www.szpcr.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *