Nemocnice Na Bulovce otevira Centrum porodni asistence

Praha 5. února 2019

Prvni Centrum porodni asistence (CPA) v Česke republice vzniklo na Gynekologicko-porodnicke klinice 1. LF UK, Nemocnice Na Bulovce (NNB) a Neonatologickem odděleni NNB. Jde o zasadni krok v pohledu na porodni peči i v přistupu k rodičce a k novorozenci. CPA nabizi respekt k přani budouci matky – přijemne prostředi při zachovani vysoke odbornosti a bezpeči. Zahajeni provozu je naplanovano na 8. unora 2019.

V CPA porody probihaji pouze pod vedenim porodni asistentky. O jednu rodičku se stara vždy jedna porodni asistentka, ktera vede i předporodni peči a přijem k porodu. Zaroveň jsou definovana jasna kriteria komplikaci porodu, kdy je přivolan okamžitě dostupny lekař. Diky umistěni přimo v prostorach porodniho salu je pro matku i novorozence zajištěna možnost ihned vyřešit připadne nepředvidatelne komplikace a kriticke stavy novorozence – aby na konci bylo spokojene a zdrave miminko.

„Jedna se o pilotni projekt, ktery vznikl na zakladě požadavku Ministerstva zdravotnictvi. Nemocnice Na Bulovce již v minulosti zavedla koncept minimalni separace při a po porodu, tzv. trvaly kontakt maminky a ditěte. Jsme připraveni dale rozšiřovat sve služby podle společenske poptavky při současnem zachovani vysoke odbornosti a bezpeči,“ vysvětluje prof. MUDr. Michal Zikan, Ph.D., přednosta Gynekologicko-porodnicke kliniky 1. LF UK a Nemocnice Na Bulovce.

V Nemocnici Na Bulovce tak bude mit rodička nově na vyběr. Buď zvoli klasicky porod s lekařem, nebo pouze s porodni asistentkou. Peče CPA bude rodičkam nabizena při prvni navštěvě v porodnici ve 36. tydnu těhotenstvi. V CPA je nyni aktivně zapojeno sedm porodnich asistentek a tym se bude dale rozšiřovat. „Našim cilem je take vytvořit centrum pro vzdělavani porodnich asistentek,“ dodava Zikan.

Centrum porodni asistence čeka v nejbližšim roce dalši rozvoj. V prvni fazi, tedy od otevřeni v unoru 2019, budou porody v CPA vedeny na porodnich salech pouze s porodni asistentkou. Miminko zůstane po porodu s matkou, praktikovan bude takzvany bonding a minimalni separace. Je zde take možnost trvale přitomnosti otce i doprovazejici osoby. Druha faze odstartuje na podzim 2019. Porody v CPA se přesunou z porodniho salu do dvou nově vzniklych porodnich pokojů. Vystavba apartmanů s vlastnim socialnim vybavenim a domaci atmosferou bude probihat za plneho provozu porodnice. Apartmany budou umistěny v arealu běžnych porodnich salů. Ve třeti fazi se CPA v Nemocnici Na Bulovce rozroste o dalši čtyři apartmany, vyukove zazemi a prostory pro předporodni kurzy.

System peče o novorozence

V Nemocnici Na Bulovce je praktikovan takzvany bonding (v překladu připoutani, připojeni), ktery je modernim způsobem ošetřeni novorozence. Metoda je zaměřena na důležitost prvniho kontaktu matky s ditětem po porodu a na podporu kojeni. Bonding vyžaduje stale vice rodiček: „Nemocnice Na Bulovce nabizi nastavajicim maminkam služby noveho vybaveni, diky kteremu mohou novorozenci prvni dvě hodiny po porodu zůstat za plného komfortu v těsne blizkosti matky, tedy na jejim hrudniku. I v dalšim průběhu zůstava miminko trvale s maminkou,“ řika MUDr. Martin Čihař, primař Neonatologickeho odděleni Nemocnice Na Bulovce.

Po porodni alternativě při vedeni fyziologickeho porodu volaji dlouhodobě jak některe rodičky, tak porodni asistentky. CPA nasleduje evropsky trend, je odrazem rostouci poptavky po respektujicim porodnictvi, zvyšeni soukromi a komfortu rodičky i doprovodu při porodu a v neposledni řadě take po sniženi počtu zdravotnickeho personalu.

Simona Krautova

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *