Splňte si svůj dětský sen: přijďte se projít džunglí, která nespí

Praha 3. ledna 2019

Dříme ve vás srdce romantického dobrodruha? Vydejte se na odvážnou procházku nočním pralesem v doprovodu tajemných zvuků zvířat a omamné vůně exotických rostlin. Trojská botanická zahrada vás zve na speciální komentované prohlídky setmělého skleníku Fata Morgana. Večerní provázení se konají od 18. 1. do 31. 3. 2019, v lednu vždy v pátek od 18.00, v únoru v pátek a v sobotu od 18.00 a v březnu v pátek a v sobotu od 19.00. Neváhejte a rezervujte si své místo včas na www.botanicka.cz.

Na procházku do setmělého pralesa se vypraví opravdu jen ti nejodvážnější. Vy se ale nástrah noční džungle bát nemusíte. Ve skleníku Fata Morgana si tento jedinečný zážitek můžete dopřát, aniž byste museli opustit Prahu a pořizovat náročnou výbavu. „Večerní prohlídky jsou u našich návštěvníků velmi oblíbené. Zvlášť velký zájem je o ty, které probíhají v době konání výstavy orchidejí. Každou zimu si skleník Fata Morgana po setmění prohlédne bezmála dva tisíce návštěvníků,“ říká Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Rostliny, jež jsou opylovány v noci, se vyznačují obvykle poměrně velkými bílými květy. Své opylovače – noční motýly lákají výraznou vůní. K takovým rostlinám patří i hymenokalisy, vlhkomilné druhy z močálů a okolí říčních ramen Střední a Jižní Ameriky. Ve skleníku Fata Morgana rostou u tropického jezera v expozici nížinného pralesa. Po setmění se z nich uvolňuje vůně, díky níž je noční motýl bezpečně najde. Pyl, který se mu během sání nektaru zachytí na těle a na křídlech, pak přenáší z květu na květ.

Jedinečným zážitkem nočního provázení je i hlasité „kvákání“ tropických žabek druhu bezblanka skleníková (Eleutherodactylus planirostris). „Jedná se o malé nenápadné žabky pocházející z Kuby, Baham a Kajmanských ostrovů. Jsou zajímavé hlavně svým velice hlasitým nočním projevem. Z jejich vajíček se na rozdíl od jiných druhů žab nelíhnou pulci, ale rovnou malé žabičky veliké asi jako čočka,“ vysvětluje Martin Dvořák, kurátor tropických rostlin. Dospělá žába není delší než tři centimetry, velmi dobře skáče a většinu života tráví na stromech a vyšších keřích, podobně jako naše rosnička. Návštěvníci ji během provázení sice nejspíše neuvidí, ale její hlasité pískání připomínající autoalarm určitě nepřeslechnou.

Pozornost zajisté přitáhne i velké sladkovodní tropické jezero. Návštěvník skleníku může nahlédnout i pod jeho hladinu a obdivovat například masožravé jihoamerické arowany, ale i spoustu dalších druhů ryb. „Arowanám dělají společnost terčovci, jejichž hejno jsme letos doplnili o 40 dospívajících ryb z našeho vlastního odchovu. Návštěvníci si mohou prohlédnout i pět různých druhů a variant přírodních skalár, kterých jsme letos odchovali a vypustili do jezírka víc než tisíc,“ dodává Martin Dvořák.

POZOR! Z důvodu stavebních prací se mění přístupové cesty ke skleníku Fata Morgana, věnujte prosím pozornost značení.

Kalendář akcí Botanické zahrady Praha
leden – duben 2019

Přednáškový cyklus

 1. 1. – 21. 3.

Ornamentální zahrada – Rostlinné bistro Botanická na talíři

vždy ve čtvrtek od 17.30, vstupné: 50 Kč

Každoroční zajímavý přednáškový cyklus je v  roce 2019 obohacen o nová témata bonsají a suiseki.

 1. 1. Miroslav Horský – Mame a shohin v bonsajové tvorbě
 2. 1. Petr Hanzelka – Za květinami Kyrgyzstánu
 3. 1. Jarmila Skružná – Symbolika rostlin, biblické rostliny
 4. 1. Vlastik Rybka – Cykasy, mizející svědkové dávných dob
 5. 2. Jaroslav Škopek – Zimní ptačí hosté
 6. 2. Klára Lorencová – Rostliny lásky aneb Tradiční úloha rostlin v milostném životě našich předků
 7. 2. Téma přednášky pro vás připravujeme, sledujte www.botanicka.cz
 8. 2. Tomáš Vencálek – Sekvojovce Slovenska
 9. 3. Jan Ponert – Pleurothallidinae, nejbohatší skupina orchidejí?
 10. 3. Téma přednášky pro vás připravujeme, sledujte www.botanicka.cz
 11. 3. Igor Bárta – Suiseki, sugestivní kameny

Ptáci naší zahrady

 1. 1. – 17. 2.

Venkovní expozice

denně 9.00–16.00

V rámci výstavy umístěné ve venkovní expozici představíme nejběžnější ptačí obyvatele různorodých biotopů (prostředí). Chybět nebude ani prezentace ptačích budek, která upozorní  i na možné chyby v jejich konstrukci a umístění a na nevhodné typy těchto příbytků. Seznámíme vás taktéž s problematikou zimního přikrmování ptáků i s nejčastějšími návštěvníky krmítek.

Ve čtvrtek 7. 2. proběhne přednáška ornitologa Jaroslava Škopka nazvaná Zimní ptačí hosté.

Valentýnský večer v botanické

 1. 2.

skleník Fata Morgana

od 18.00

Nechte se svést kouzlem valentýnské noci. Procházka setmělým tropickým skleníkem  Fata Morgana je netradiční způsob, jak strávit svátek zamilovaných. Dozvíte se zajímavosti  z milostného života rostlin, vychutnáte si sklenku vína z naší vinice a dáma bude obdarována květinou. Rezervace prohlídky nutná na: eva.novozamska@botanicka.cz

Open that Bottle Night

 1. 2.

Vinotéka sv. Klára

Vinotéka otevře poslední únorovou sobotu svůj archiv v rámci celosvětové akce „Večer,  kdy otevřete tu láhev“. V prodeji bude limitované množství láhví úspěšných vín z předchozích ročníků, která již v běžné nabídce nejsou. Otevírací doba vinotéky bude v tento den prodloužena do 23 hodin.

Připravili jsme i řízenou degustaci našich archivních vín. Rezervace nutná na: eliska.muchnova@botanicka.cz

 

Den svařeného vína

 1. 3.

Vinotéka sv. Klára

denně 11.00–19.00

Přijďte se zahřát před nadcházejícím jarem doušky dobrého svařeného vína z naší vinice.  Na výběr bude široká nabídka obohacená o višňový a zázvorový speciál.

 

Týden uzavření skleníku Fata Morgana

 1. – 7. 3.

Aby byla výstava orchidejí co nejkrásnější, musíme ji důkladně připravit. Z tohoto důvodu bude v období od 4. do 7. března skleník Fata Morgana uzavřen. Děkujeme za pochopení.

Orchideje

 1. – 31. 3.

skleník Fata Morgana, zásobní skleník

úterý–neděle, 9.00–18.00

Nechte se okouzlit krásou rostlinného těla, podivuhodnými tvary a pestrými barvami květů orchidejí. Inspirujte se originálními vazbami a aranžmá. Ve skleníku Fata Morgana  se seznámíte s původními druhy orchidejí nejen z našich sbírek, ale i od dalších vystavovatelů. Překvapí vás novinky z produkce šlechtitelů. Těšit se můžete na ukázky aranžování, přednášky i výstavu fotografií. Nejen orchideje, ale i další rostliny si budete moci také zakoupit  anebo se poradit o  jejich pěstování. Prodej zajišťuje firma Pokojovky.cz.

Otevírací doba skleníku Fata Morgana bude po celou dobu výstavy prodloužena do 18 hodin.

Z důvodu stavebních prací se mění přístupové cesty ke skleníku Fata Morgana, věnujte prosím pozornost značení.

Fotografický kurz s Ondřejem Prosickým

 1. 3., 13. 4.

Tradiční a vyhledávaný kurz pro fotoamatéry. Zachyťte kouzlo divoké přírody pod vedením profesionála. Rezervace nutná na: www.naturephoto.cz

 

Procházky zahradou s odborníkem

 1. 4. Alena Nováková – Jarní cibuloviny (termín je závislý na průběhu zimy)

sraz u pokladny Jih

O drobných cibulovinách se dá bez nadsázky hovořit jako o prvních poslech jara. Seznámit  se s nimi můžete během komentované procházky s kurátorkou Alenou Novákovou.

Motýlí cestovatelé

 1. 4. – 26. 5.

skleník Fata Morgana

úterý–neděle, 9.00–18.00

Víte, který motýlí druh uletí za život nejvíc kilometrů? A který se téměř nehne z místa?  To, že také mezi motýly jsou velcí cestovatelé i peciválové, vám prozradí letošní výstava tropických motýlů ve skleníku Fata Morgana.

Přijďte pozorovat tajemný proces proměny kukly v dospělého motýla a sledovat jejich první vzlétnutí. Pestrobarevní otakárci, babočky i noční martináči a mnoho dalších, celkem  více než 5000 kukel 50 druhů motýlů, se objeví v plné kráse na pozadí tropické džungle.

V rámci výstavy bude probíhat prodej pokojových i venkovních rostlin od firmy Pokojovky.cz.

Z důvodu stavebních prací se mění přístupové cesty ke skleníku Fata Morgana, věnujte prosím pozornost značení.

Burza fialek

 1. 4.

Zázemí administrativní budovy

13.00–16.00

SZO ČZS Saintpaulia ve spolupráci s námi připravila burzu populárních afrických fialek. Nové barvy a tvary květů vám představí odborníci, kteří zároveň poradí s pěstováním této oblíbené pokojové rostliny. Zakoupíte zde i lístky a mladé rostliny saintpaulií, streptokarpů a dalších příbuzných rostlin.

Z důvodu stavebních prací se mění přístupové cesty v okolí skleníku Fata Morgana, věnujte prosím pozornost značení.

Kořeny osobností

Dlouhodobý celoroční projekt v areálu Botanické zahrady hl. m. Prahy

Více než devět desítek osobností poctilo v uplynulých devíti letech Botanickou zahradu  hl. m. Prahy svou návštěvou, aby podpořily projekt Kořeny osobností, v jehož rámci dochází ke spojení vzácného přírodního bohatství s těmi největšími postavami současného světa. Projekt má připomínat budoucím generacím nejen jedinečné dědictví přírody, ale také to nejlepší, co dokázal člověk, ať již v oblasti kulturní, sportovní, či vědecké.

Slavné osobnosti, které se na projektu Kořeny osobností podílejí, patří k těm, ke komu s úctou a obdivem vzhlížíme, stejně jako s respektem vnímáme krásu přírodního dědictví pražské botanické zahrady. Pro děti je hrdinou Hurvínek či postava Krtečka, pro sportovní fandy Josef Masopust nebo Pavel Nedvěd, pro jiné spisovatel Ivan Klíma, režisér Miloš Forman  či architektka Eva Jiřičná a řada dalších. Všechna tato velká jména budete mít možnost  potkat na Stezce osobností a díky nim s celou svou rodinou formou jedinečného zážitku poznat a obdivovat poklady rostlinné říše. Prostřednictvím projektu Kořeny osobností  si totiž svou cestu k vzácným rostlinám a stromům najdou děti i jejich rodiče.

Kompletní program Botanické zahrady hl. m. Prahy i další novinky najdete
na
www.botanicka.cz. Změna programu vyhrazena.       

                                                      

Mgr. Klára Hrdá, Darina Miklovičová

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *