Jak se pojistit na české a zahraniční hory? Chraňte nejen svoje zdraví, ale i finanční existenci

Praha 20. prosince 2018

Léčebné výlohy po maléru na českých horách pokryje tuzemské zdravotní pojištění. Pokud však viník nemá pojištění odpovědnosti, může mít srážka na svahu nepříjemnou dohru v podobě soudních pří o finanční kompenzaci. Taková částka se po kolizi na zahraniční sjezdovce může vyšplhat do astronomických výšin.

Základní pojištění na české hory

Srážky na sjezdovce mohou stát statisíce ba i miliony korun. Jejich příčinou jsou nejčastěji příliš vysoká rychlost, nepozornost a špatný stav vybavení lyžařů. Při sjezdovém lyžování se minulou zimní sezónu v ČR zranilo 4 334 osob a na snowboardu 1 418 osob. Členové horské služby provedli přesně 7 586 zásahů, což je o 500 zásahů více než v zimní sezóně 2016/20171.

Pojištění odpovědnosti je vedle tradičního zdravotního pojištění tím nejdůležitějším, protože dokáže chránit před obrovskými škodami. Poškozený totiž může požadovat odškodnění nejen za zlomené kosti a lyže, ale může do něj zahrnout i finanční kompenzaci za výpadek příjmu nebo dlouhodobě sníženou kvalitu života. Odškodnění po vás může požadovat i zdravotní pojišťovna poškozeného. Pokud zaviníte srážku a dostanete někoho na čas do nemocnice, je pravděpodobné, že si jeho zdravotní pojišťovna řekne o úhradu nákladů na léčbu. Podle průzkumu2 České asociace pojišťoven, 13 % z těch, kteří provozují nějaký rekreační sport, již způsobilo druhému škodu na zdraví nebo na majetku, která přímo souvisela s jejich sportovní činností. Nejčastěji šlo o zranění při lyžování, na zimních stadionech, cyklo či inline stezkách nebo v plaveckých bazénech a akvaparcích.

Dobrým doplňkem je také úrazové pojištění

Každá pojišťovna má stanoveny maximální limity pojistného plnění. Znamená to, že pokud náklady na vaši léčbu přesáhnou limit pojištění, musíte částku navíc uhradit ze svého. Pojištění na vysoké částky české pojišťovny povětšinou standardně nenabízejí. Průměrná výše výplaty za zranění z úrazového pojištění je v Česku 20 000 Kč za dobu léčení, v případě trvalých následků 250 000 Kč. To je relativně málo, pokud si zkusíte spočítat, kolik peněz například stojí první rok člověka, který se ocitne na invalidním vozíku.

V Česku v současné době padnou dvě třetiny celkového pojistného vyplaceného za úrazové pojištění na krytí méně závažných úrazů. „Jinými slovy, Češi si hromadně předplácejí za pojištění, které slouží hlavně k distribuci bolestného za výrony a jizvy. Takové pojištění ale nenabízí dostatečnou podporu v případě skutečných životních problémů,“ komentuje situaci Marek Orawski z První klubové pojišťovny. Podle výpočtů pojišťovny stojí návrat vozíčkáře do normálního života se slušným standardem čtyři miliony korun. Na takto vysokou částku je

v tuto chvíli pojištěno ani ne půl procento Čechů. U cestovního pojištění je doporučený limit pojistného plnění léčebných výloh minimálně dva miliony korun.

Když někoho na sjezdovce zraníte, může to být považováno za trestný čin ublížení na zdraví z nedbalosti. Policie tak proti vám může zahájit trestní stíhání. Proto se vyplatí mít v rámci cestovního pojištění sjednané pojištění právní ochrany. Pokud je máte, neřešte situaci sami, ale požádejte asistenční službu, aby vám zajistila právní pomoc.

Základní pojištění, která byste měli mít na zahraniční hory

Pojistěte si léčebné výlohy i odpovědnost. Jestli spoléháte na cestovní pojištění k platební kartě, bývají v tomto případě nastaveny limity nižší, před cestou si je proto zkontrolujte. Dostatečné cestovní pojištění zahrnuje kromě léčebných výloh i pojistku odpovědnosti, třeba znovu pro případ, že někoho srazíte na sjezdovce. Pojištění odpovědnosti, takzvané „pojištění na blbost“ lidé volí, když mají kupříkladu malé dítě, které neváhá vzít do ruky kamínek a jít si s ním malovat do laku aut zaparkovaných na parkovišti. V zimě ho využívají majitelé nemovitostí jako doplněk pro případ pádu sněhu z jejich střechy, anebo celoročně například kvůli riziku vytopení sousedů vodou.

Zdaleka ne všude cestovní pojištění zahrnuje zásah horské služby, a to konkrétně pátrací akci, která může být stejně životně důležitá jako poskytnutí první pomoci. Na Slovensku je třeba si technický zásah Horské služby připojistit. Určitě na to nezapomeňte v rámci příprav na lyžování a turistické výlety na Slovenských horách.

Holdujete rizikovým a extrémním zimním sportům?

I v zimě bývá paleta akčních sportů pestrá. V posledních desítkách let vzniklo neuvěřitelné množství zimních sportovních aktivit, které postupně získávají na oblibě. Jedná se o skialpinismus, zimní ferraty či freeride. Tyto sporty však kromě úžasných zážitků přináší také zvýšené riziko úrazů. Proto je třeba se na ně speciálně připojistit. Za nadstandardní ochranu si ale pochopitelně připlatíte.

„Pojišťovny často dělí sporty na základní, které jsou obsaženy v klasickém cestovním připojištění a dále pak na rizikové a extrémní. Na rizikové sporty je pak pojištění samozřejmě o něco dražší. Na extrémní sporty se však většinou u normálních pojišťoven pojistit nedá,“ říká k základnímu dělení sportů Marek Orawski z První klubové. Různé typy cestovního pojištění českých pojišťoven zahrnují odlišné aktivity. Zatímco dělení na tzv. základní a rizikové sporty má většina pojišťoven shodné, sporty v daných kategoriích můžou být zcela odlišné. Není totiž žádný předpis, který by toto upravoval. Turistika nad 3 000 m.n.m. je někde řazena k extrémním sportům, jinde pouze jako rizikový. Je tedy opravdu dobré pročíst si pojistné podmínky a nebýt pak zbytečně překvapen.

Dejte pozor na správné vybavení

Speciální sporty vyžadují také speciální vybavení. Pokud dojde na pojistnou událost, může pojišťovna zpětně zjišťovat, zda jste je měli. „V našich pojistných podmínkách takovou výluku nemáme. Rozhodli jsme se vycházet z toho, že se lidé pouštějí do extrémů, protože už mají své zkušenosti, vybavení a dostatečný trénink. Chtějí něco zažít, ne si ublížit“, říká Marek Orawski z První klubové pojišťovny.

Zásada chovat se rozumně se při rizikových a extrémních sportech se každopádně vyplatí každému fandovi adrenalinu. Klást si reálné cíle, postupně zvyšovat náročnost a pamatovat na to, že zdraví nebo život vám žádná pojišťovna nevrátí, je ta nejlepší prevence úrazu.

Lucie Schovancová

1 komentář: „Jak se pojistit na české a zahraniční hory? Chraňte nejen svoje zdraví, ale i finanční existenci

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *