Jan Hamáček se sešel s makedonským ministrem vnitra, podepsali dohodu o vracení nelegálních migrantů

Praha 30. listopadu 2018

Migrační problematika, pokračování vysílání našich policistů do Makedonie, pomoc české policie při výcviku makedonských policistů, výměna zkušeností pohraničních policií nebo podpis protokolu mezi oběma vládami o zpětném přebírání osob s neoprávněným pobytem, to byly hlavní body setkání ministrů vnitra Česka a Makedonské republiky, které se dnes, 30. listopadu 2018, uskutečnilo v Praze.

Ministři vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a Oliver Spasovski se shodli na tom, že udržet klid na makedonsko-řecké hranici je pro bezpečnost v Makedonii i celé Evropě klíčové. Jan Hamáček proto makedonského kolegu ujistil, že Česko je připraveno pokračovat ve vysílání českých policistů do Makedonie, a dále tak pomáhat s řešením migrace na západobalkánské trase. Zhoršující se situace sice v Řecku nedosahuje hodnot z dob migrační krize, zachovat silnou přítomnost ČR v regionu západního Balkánu je však dle Jana Hamáčka nezbytné i v případě, že ochranu hranic převezme Frontex.

Za necelé čtyři roky vyslala ČR do Makedonie postupně 22 kontingentů s 854 policisty a poskytla Makedonii 73 milionů korun na lepší technické vybavení k ochraně hranic, z toho jen letos 25 milionů Kč na technické vybavení pro makedonskou pohraniční policii. Začátkem příštího roku je Ministerstvo vnitra připraveno uvolnit další 1 mil. eur z programu Pomoc na místě.

„Děkuji kolegovi Spasovskému za návštěvu. Spolupráce našich zemí v bezpečnostní oblasti je už několik let nadstandardní. Vážíme si toho, co Makedonie na svých hranicích dělá pro bezpečnost Evropy, a dokazuje tak, že efektivně chránit hranice lze. Vnímáme také, že kvůli situaci v Řecku čelí Makedonie oproti loňsku nárůstu nelegální migrace o stovky procent. Proto jsme připraveni na místě dále pomáhat personálně, zkušenostmi i finančně,“ uvedl ministr vnitra Hamáček. Součástí jednání byl i podpis protokolu mezi vládami Česka a Makedonie k provádění Dohody o zpětném přebírání neoprávněně pobývajících osob. „Společný podpis protokolu považuji za úspěch, protože readmisní dohoda představuje důležitý nástroj boje proti nelegální migraci,“ dodal Jan Hamáček.

Ministerstvo vnitra je také připraveno jednat o spolupráci výcvikových a vzdělávacích center pro policisty, pomoci české policie při výcviku makedonských policistů i výměně zkušeností mezi službami pohraniční policie a kriminální policie, o což má zájem makedonská strana.

Klára Pěknicová

pověřená řízením odboru tisku a public relations

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *