Letošní Czech Design Week nabídne instalaci věnovanou Věře Čáslavské

Praha 5. listopadu 2018

Kongresové centrum zanedlouho ovládne český a zahraniční design. V pořadí již 5. ročník Czech Design Week bude zahájen ve středu 28. 11. 2018 a potrvá do neděle 2. 12. 2018. Kromě zahraničních designerů se mohou návštěvníci těšit zejména na českou tvorbu a nastupující generaci českého designu, instalaci Věra 68, české hodinky Prim, světlený objekt od Kristýny Mikoláškové nebo performance Františka Jungvirta.

V den zahájení festivalu bude veřejnosti odhalena instalace s názvem Věra 68, která odkazuje na nezapomenutelnou Věru Čáslavskou a její úspěch na olympiádě v Mexico City, kde získala v roce 1968 zlato za víceboj.

Ve spolupráci s partnerem festivalu Lambrate Design District (Milan Design Week) bude Czech Design Week hostit také přes třicítku zahraničních designerů. Ti se v Praze objeví vůbec poprvé. „Jsme nadšení ze spolupráce, kterou jsme vybudovali s Czech Design Week. Věříme, že se jedná o skvělou příležitost, jak zviditelnit naše designéry. Představit je v jiném kontextu, mimo naší Itálii. Je to skvělá šance, jak šířit dál italský design,“ sdělil Enzo Carbone, generální ředitel Lambrate Design District.

Další doprovodnou akcí festivalu je Design Fórum, otevřená diskuze na téma český design v zahraničí, která se uskuteční 30. 11. 2018 od 18h ve spolupráci s neziskovou a vzdělávací organizací Design Disco.

Živý koncert zpěváčky Aiko proběhne v sobotu 1. 12 od 17h.  Aiko je česká indie zpěvačka a textařka. Aktivně vystupuje po České republice, Německu a Maďarsku.

Vybraní vystavující: 

František Jungvirt – student atelieru skla UMPRUM

Představí projekt Birth of the Future Behind Glass, jehož koncept propojuje řemeslný um renesance a baroka s uvolněností, expresí a technickým vývojem současné doby. Jeho objekty jsou zároveň performancí, při níž je lesk křišťálu doplňován o barvu.

Mulier – porcelánové vypínače

Na počest výročí 100 let republiky porcelánka Mulier spojila síly se zlatnictvím pana Radka Prose a připravila excelentní vypínač. Porcelánový vypínač Mulier Erb má na svém vrcholu repliku Svatováclavské koruny s modrým spinelem, českým granátem, rubíny a perlou. Obvod vypínače je zdobený českými granáty, které jsou zafasované do hladké obruby. Na vypínač bylo použito 38 gramů zlata, 31 českých granátů, 5 rubínů, 1 spinel a 1 perla. Vypínač bude odhalen na Czech design Week.

Smika Design – Concrete turntable

Gramofon tvoří repasovaná československá vintage mechanika a masivní betonové tělo na gumových nohách.

Dominika Petrtýlová – studentka atelieru skla UMPRUM  

Ve své tvorbě se nejraději inspiruje čímkoliv bizarním a barevným, tyto vlastnosti splňuje mořský slimák “nudibranch”. Vytvořila tak závěsné svítidlo ve tvaru tohoto plže a jeho vajíčka. Slimáci nudibrach jsou aktivní především v noci a tímto intimním osvětlením vytváří dojem nočního podmořského světa, na který si při potápění musíte posvítit svítidlem.

Utukutu – hračky 

Dřevěné, barevné hračky pro děti, které rozvíjí jejich pohyb a fantazii. A hlavně děti neskutečně baví. Utukutu milují samotné produkty i jejich výrobu.

Laurie Beckerman Design  

První stojánky na vajíčka byly nalezeny už v ruinách Pompejí. I když v Evropě se využívají dodnes, ve Spojených státech se stále jedná o celkem neznámou věc. Cílem Laurie bylo vzít tento předmět odrážející tradici a vytvořit moderní architektonickou plastiku určenou pro současný stůl. K vytvoření porcelánových stojánků využila následně 3D tisku.

 Doris Zaiser-Großauer 

Už samotný název napovídá, odkud lampa svým tvarem i barevnými variacemi čerpá svou inspiraci. Každá z nich je vyrobená na míru, a to ručně. Zaujme zvláště architekty či návrháře interiéru, pro ozvláštnění svých návrhů a projektů.

Kauch

Slovinská značka Kauch přistupuje k tradici jako k něčemu, co neúnavně odolává času a neprochází změnami. Změna je totiž v pojetí tohoto výrobce nábytku sama esencí tradice, její jedinou složkou. Místa a prostory jsou pro ně hřištěm možností, v jejich mysli neustále  pracují s nejrůznějšími fragmenty. Neustále hledají nové možnosti, s cílem největšího komfortu pro zákazníka.

www.czechdesignweek.cz

www.facebook.com/czechdesignweekcz

www.instagram.com/czechdesignweek www.facebook.com/events/273302566528315

Mgr. Lucie Hrubá

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *