Pražská muzea 1918-2018

Praha 23. října 2018

Pražská muzea jakožto popularizátoři historie nejen hlavního města České republiky se připojují k oslavě výročí 100 let vzniku první republiky a ve dnech 27. a 28. října 2018 otevřou své objekty veřejnosti zdarma, nebo za symbolickou částku. Některé z institucí  v rámci oslav po oba víkendové dny připravují různorodé doprovodné programy uvnitř svých objektů; komentované prohlídky, přednášky a workshopy zaměřené na téma výročí pro děti i dospělé. Muzeum hlavního města Prahy spolu s Národním muzeem a Národním technickým muzeem.

Pražská muzea se sdružila jakožto jeden z popularizátorů historie Prahy a historie celého státu, aby společně důstojně oslavila významné výročí 100 let od vzniku první republiky. Hlavními pořadateli a nositeli myšlenky akce Pražská muzea 1918–2018 jsou Muzeum hl. m. Prahy spolu s Centrem pro prezentaci kulturního dědictví. Víkendová akce svým rozsahem důstojně odráží důležitost výročí, které si všichni budeme koncem října připomínat. Je to už sto let, kdy bylo završeno usilovné snažení českých a slovenských vlastenců a vzniklo samostatné Československo.

Pražská muzea svým obsahem a činností neustále představují a opakují návštěvníkům historii českého hlavního města, které často hrálo hlavní roli během důležitých mezníků českých, ale i československých dějin. V duchu této tradice se muzea rozhodla společně otevřít své dveře veřejnosti, aby mohla společně jako národ oslavit jednu z nejvýznamnějších událostí novodobých českých dějin. Návštěvníci mohou během běžných otevíracích hodin jednotlivých institucí navštívit objekty zdarma, nebo za symbolické vstupné, a připomenout si tak historii Prahy, ale i celého tehdejšího státu v prostředí významných představitelů pražské historie.

V rámci víkendu jsou připraveny doprovodné akce, přednášky a prohlídky, které přiblíží českou historii v duchu probíhajících oslav. Muzeum hl. m. Prahy si připraví komentované prohlídky výstav Strašnice … zahrada Prahy, brána armád… a Praha 1848–1918, workshopy Výroba kachlů nebo Od monarchie k republice, Národní technické muzeum pak představí formou komentované prohlídky celé muzeum a pro menší návštěvníky otevře dětskou chemickou laboratoř Kid´s Lab. Národní galerie v Praze nabídne ve Veletržním paláci komentované prohlídky výstav Jiří Petrbok: Hoříčí srdce nebo 1918–1938: První republika. Letohrádek Hvězda pro děti přichystá výtvarné dílny Čapek & Čapek a Z výboru poezie Vítězslava Nezvala, v Národním pedagogickém muzeu návštěvníky provedou krátkodobou výstavou Nová škola v nové republice ad.

Celá akce bude přehledně prezentována na speciálních webových stránkách www.prazskamuzea.cz. Tam naleznete i seznam objektů s doprovodným programem.

Akce k oslavě výročí se zúčastní tato muzea, která budou mít 27. a 28. 10. 2018 otevřeno zdarma:

 • Galerie hlavního města Prahy
 • Muzeum hlavního města Prahy
 • Muzeum Policie ČR
 • Národní galerie v Praze
 • Národní kulturní památka Vyšehrad
 • Národní muzeum
 • Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského
 • Národní technické muzeum
 • Národní zemědělské muzeum
 • Obecní dům
 • Památník národního písemnictví
 • Poštovní muzeum
 • Uměleckoprůmyslové museum v Praze
 • Vojenský historický ústav Praha

www.prazskamuzea.cz

Mgr. Olga Šámalová, Mgr. Marika Hankiewiczová

Muzeum hlavního města Prahy je spolu s Národním muzeem a Národním technickým muzeem  hlavním pořadatelem akce Pražská muzea 1918–2018, která se koná 27. a 28. října 2018. Muzeum hl. m. Prahy vystupuje jako ideový vůdce akce, jež sjednocuje pražská muzea, a  připojuje se tak s nimi k oslavě výročí 100 let vzniku první republiky, a to vstupem do všech svých objektů zdarma (mimo objekty pražských vil a Svatomikulášské městské zvonice). Zároveň na oba dva víkendové dny připravilo v hlavní budově na Florenci, v domě U Zlatého prstenu a v Zámeckém areálu Ctěnice doprovodné programy pro děti i dospělé. K oslavám tohoto významného státního výročí se muzeum připojilo i vlastní výstavou Praha 1848–1918, která byla otevřena veřejnosti 13. června 2018, a návštěvníci ji mohou navštívit do 24. února 2019 v hlavní budově muzea.

Muzeum hl. m. Prahy vystupuje jako ideový vůdce akce, jež sjednocuje pražská muzea, a  připojuje se tak s nimi k oslavě výročí 100 let vzniku první republiky, a to vstupem zdarma, či za symbolické vstupné. Pražská muzea jsou hlavními propagátory a lektory historie českého hlavního města, které často hrálo hlavní roli v důležitých meznících českých, ale i československých dějin. Období před vznikem první československé republiky je i dobou zvyšujícího se zájmu o českou historii, tudíž i Muzeum hl. m. Prahy datuje svůj vznik právě do doby vlasteneckého 19. století, které vyvrcholilo 28. října 1918.

Proto se Muzeum hl. m. Prahy rozhodlo oslovit a sjednotit ostatní pražská muzea v rámci speciální víkendové akce. Ta svým rozsahem důstojně odráží důležitost výročí, které si všichni budeme koncem října připomínat.

Muzeum hl. m. Prahy pro návštěníky během celého víkendu zdarma otevírá v běžné otevírací době tyto objekty: hlavní budova muzea Na Poříčí 52, dům U Zlatého prstenu, Podskalská celnice na Výtoni, Zámecký areál Ctěnice a Pražské věže (Novomlýnská vodárenská věž, Prašná brána, Staroměstská a Malostranská mostecká věž, Petřínská rozhledna, Zrcadlové bludiště na Petříně). Zároveň se návštěvníci mohou zúčastnit doprovodných programů, které budou probíhat od rána do večera, a to po oba dva dny. Více informací naleznete na www.muzeumprahy.cz.

Do akce Pražská muzea 1848–1918 se zapojila všechna pražská muzea, a rozhodla se tak oslavit československé výročí ve dnech 27. a 28. října 2018, a to vstupem zdarma do svých objektů, nebo za symbolické vstupné. V rámci víkendu budou připraveny doprovodné akce, přednášky a prohlídky. Celá akce bude přehledně prezentována na speciálních webových stránkách www.prazskamuzea.cz.

Doprovodné programy Muzea hl. m. Prahy

 1. října

Hlavní budova na Florenci

11.00             Komentovaná prohlídka výstavy Strašnice … zahrada Prahy, brána armád…    autorka P. Státníková

15.30            Komentovaná prohlídka výstavy Praha 1848–1918 – autoři výstavy T. Dvořák a B. Rejzl

10.00–16.00    Pátrací hra pro děti 5–15let „Muzeem s Antonínem Langweilem“ (dvojí úroveň obtížnosti podle věku, počet účastníků neomezen, je možné přijít kdykoliv mezi 10.00 a 15.30 a začít hru)

Dům U Zlatého prstenu

10.00                Komentovaná prohlídka výstavy Konzervovaná minulost

12.00               Komentovaná prohlídka expozice Praha Karla IV. – archeolog P. Starec

13.30              Workshop Výroba kachlů – kapacita 10 míst, historická dílna domu U Zlatého prstenu
(nutné se předem přihlásit)

Zámecký areál Ctěnice

10.00–18.00    Výtvarné workshopy k výstavě Broučci architekta Z. Podhůrského (počet účastníků neomezen, je možné přijít kdykoliv mezi 10.00 a 17.30, dílna je zaměřena na výrobu jednoduchých loutek)

 1. října

Hlavní budova na Florenci

11.00       Komentovaná prohlídka výstavy Strašnice … zahrada Prahy, brána armád…
autorka P. Státníková

15.30        Komentovaná prohlídka výstavy Praha 1848–1918 – autoři výstavy T. Dvořák a B. Rejzl

10.00–11.30    Workshopy pro děti 10–15 let k výstavě Praha 1848–1918 „Od monarchie k republice“ – kapacita 20 míst

14.00–15.30    Workshopy pro děti 10–15 let k výstavě Praha 1848–1918 „Od monarchie k republice“ – kapacita 20 míst (nutné se předem přihlásit)

Dům U Zlatého prstenu

10.00              Komentovaná prohlídka expozice Praha Karla IV. – archeolog. P. Starec

14.00–15.30    Program pro děti 7–12 let „Co po sobě zanechali Pražané doby Karla IV.“ – kapacita 20 míst (nutné se předem přihlásit)

14.00–15.30    Workshop pro rodiče s dětmi 5–10 let „Svátek kopí a hřebů Páně s výrobou papírové vitráže“ – kapacita 12 dětí a rodiče (nutné se předem přihlásit)

Zámecký areál Ctěnice

10.00–18.00    Výtvarné workshopy k výstavě Broučci architekta Z. Podhůrského (počet účastníků neomezen, je možné přijít kdykoliv mezi 10.00 a 17.30, dílna je zaměřena na výrobu jednoduchých loutek)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *