Češi získali rekord na single skifech – Jako první na světě pokořili trasu Praha – Hamburk

Praha, 23. října 2018

Nejextrémnější veslařského závodu Prague Hamburg Rowing Race úspěšně skončil. Dvojice Čechů se tak zapsala do České knihy rekordů a nyní čeká na zápis do Guinnessovy knihy rekordů. Extrémní závod Praha – Hamburk o délce 850 km odstartoval 30. září od Karlova mostu a trval celkem 12 dní.

Novými českými rekordmany jsou Aleš Nejedlo, zakladatel regaty a Dušan Macháček, předseda Českého veslařského svazu, kteří jako jediní absolvovali všech 12 etap závodu Prague Hamburg Rowing Race a vyveslovali si rekord!

„Závod mi posunul hranice. Dá se říct, že jsem překonal sám sebe. Extrémní změny počasí nám dávaly zavyučenou a po několikahodinovém veslování nás, téměř permanentně, bolely ruce, záda i zadky. To nejhorší ale asi přišlo těsně před cílem, kdy jsme museli odveslovat  10 kilometrů proti mořskému přílivu a v extrémních vlnách hamburského přístavu,“ říká nový český rekordman Aleš Nejedlo.

Český rekord ale není jediným úspěchem. V současné době komise Guinnessovy knihy rekordů vyhodnocuje podklady a během několika málo týdnů bude rekord zapsán i do této knihy světového měřítka.

Závodu se účastnila také legenda českého veslařského sportu a nositel Ceny Thomase Kellera za celoživotní přínos veslování – Václav Chalupa, který však musel kvůli zdravotním komplikacím v polovině regaty odstoupit.

„Bohužel, zdravotní komplikace mi neumožnily závod dokončit. Kluci tak na sedmou etapu nastoupili už beze mě. Je to obrovská výzva a moc jim ten Guinnessův rekord přeju. Závod rád podpořím i v budoucnu. Chtěl jsem touto cestou představit veslování jako sport rekreační a to se, myslím, povedlo,“ říká olympionik Václav Chalupa.

Letošní – nultý ročník Prague Hamburg Rowing Race pojali organizátoři jako promo akci na následující rok. Sestával z celkem 12 etap a veslaři si mohli vybrat, kterou z nich absolvují. Připojit se měl možnost každý – amatérští i profesionální sportovci na různých typech lodí  (skif, dvojskif atd.). Jediná osmiveslice byla nakonec zastoupena posádkou VK Ústí nad Labem.

Unikátní projekt podporují města Praha a Hamburk i všechna etapová města na trase. Hlavním partnerem závodu je společnost CPI, poděkování náleží také Magistrátu hlavního města Prahy, který na akci poskytl grant a v neposlední řadě také MČ Praha 1, pod jejíž záštitou se konalo týdenní soustředění na Střeleckém ostrově, které závodu předcházelo.

Více informací na: https://www.praguehamburgrowingrace.com/

Erika Daňková

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *