Masarykovi na prknech divadla

Praha 16. října 2018

„Milá matko, teď jsem byla tři dny na lůžku a dnes se hlásím na osm dní do nemocnice. Jsem velmi unavena… „toto je úryvek jednoho z mnoha dopisů, které psala Alice – nejstarší dcera prvního československého prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka. Dopisy psala z vídeňského vězení, kam ji dostaly zahraniční politické aktivity otce a adresovala je své matce Charlottě Garrigue Masaryk. Úryvky z nich zazní 18. 10. od 16 hodin v Divadle U Valšů v komponovaném pořadu proloženém vzpomínkami a lidovými písněmi.

Představení, v němž zazní mimo jiné hlas herečky Jaroslavy Kretschmerové iniciuje historička Marie L. Neudorflová, která na základě historických pramenů sepsala scénář a texty.

Projekt nazvaný Charlotta Garrigue Masaryková, Američanka, která se stala Češkou, sestavila k výročí 100 let od vzniku samostatného Československa.

„V představení se střídá slovo historičky Marie Neudorflové s úryvky dopisů Alice své matce Charlottě, a odpověďmi Charlotty své dceři. Vše provází lidové písně, které měli Masarykovi rádi, tedy například Ach synku, synku nebo Ó hřebíčku zahradnický,“ říká účinkující Jana Zdráhalová.

Komponovaný pořad pojímá ústy Marie Neudorflové dětství Charlotty v Americe, diváci se také dozví, kde se seznámila s T. G. Masarykem, jaký spolu vedli život, dotkne se jejich 5 dětí, i konkrétní pomoci Charlotty v politické práci prvního prezidenta.

„V představení zazní Aliciny dopisy z vězení, které vypovídají o tom, jak se nejstarší dcera nechtěla zříci práce svého otce T.G.M., snažila se statečně nést ztrátu svobody, přestože právě ve vězení začala trpět depresemi, s nimiž bojovala i její matka,“ uzavírá Zdráhalová.

Kromě divadla U Valšů bude představení hostovat i 23. 10. Od 16 hodin v Muzeu T.G.M. Lány.

Charlotta Garrigue Masaryková

Marie Neudorflová

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *