Důvěra v neziskové organizace v Česku stále klesá, ukazuje zpráva o indexu udržitelného rozvoje občanského sektoru

Praha 11. října 2018

Čeští politici i veřejnost vnímají neziskový sektor stále negativněji. Vyplývá to ze zprávy o Indexu udržitelného rozvoje občanského sektoru (CSOSI) za rok 2017. Tento nástroj měří vývoj občanského sektoru ve střední a východní Evropě a Eurasii. Neziskové organizace totiž často čelí obviněním, že nejsou transparentní nebo že zneužívají dotace, a to i od vrcholných představitelů státu.

Neziskový sektor je pro obyvatele České republiky stále méně důvěryhodný. Podle Centra pro výzkum veřejného mínění mu nyní důvěřuje jen o něco více než třetina dotázaných, což znamená pokles o více než 10 % za poslední tři roky. Tento trend potvrzuje i zpráva o Indexu udržitelného rozvoje občanského sektoru (CSOSI) za rok 2017. Index sleduje jeho vývoj v devětadvaceti zemích ve střední Evropě a Eurasii za posledních šestnáct let. Zkoumá celkovou příznivost prostředí pro občanskou společnost a zaměřuje se na sedm faktorů. Mezi nimi je i veřejný obraz.

Ten se podle CSOSI od roku 2015 soustavně zhoršuje. „Jedním z důvodů je, že současná vláda vykresluje organizace občanské společnosti jako nekompetentní a nespolehlivé a poukazuje na množství dotací, které do sektoru plynou. V důsledku tak narůstá nedůvěra veřejnosti vůči občanskému sektoru,“ stojí ve zprávě. Například na podzim roku 2017 před parlamentními volbami postavily některé strany svou kampaň právě na kritice neziskového sektoru.

Negativní mediální kauzy

Ze zprávy vyplývá, že lidé si nejčastěji spojují neziskové organizace s mediálními kauzami typu obvinění předsedy Fotbalové asociace ČR z podvodů s dotacemi, což následně škodí celému neziskovému sektoru. „Lidé stále házejí neziskové organizace do jednoho pytle, protože se nevyznají v tom, že je jich tolik a že působí v mnoha oblastech a oborech,“ říká Marek Šedivý, prezident Asociace veřejně prospěšných organizací ČR (AVPO ČR). Zpochybňování ze strany vládních činitelů pak celou věc podle něj významně zhoršuje. „Proto AVPO ČR přineslo před třemi roky do České republiky systém hodnocení spolehlivosti neziskových organizací, takzvanou Značku spolehlivosti. V této chvíli máme v ČR 26 neziskových organizací, které každoročně prochází nezávislým hodnocením,“ dodává Šedivý.

Podle CSOSI jinak nedošlo během roku 2017 v neziskovém sektoru k razantním změnám. Zvýšil se objem zdrojů od soukromých dárců, vzrostly rovněž dotace z veřejných zdrojů. V oblasti právního prostředí došlo ke zhoršení situace zejména v důsledku zavedení nových administrativních povinností, jako je EET a měsíční kontrolní hlášení DPH.

Index udržitelného rozvoje občanského sektoru (CSOSI) je klíčovým analytickým nástrojem, který měří vývoj občanského sektoru ve střední a východní Evropě a Eurasii za posledních 16 let. Zkoumá celkovou příznivost prostředí pro občanskou společnost, zaměřuje se na právní prostředí, organizační základnu, finanční zajištění, prosazování zájmů, poskytování služeb, infrastrukturu a veřejný obraz. Každá dimenze je hodnocena sedmistupňovou škálou, kde 1 označuje velmi pokročilou úroveň rozvoje a 7 naopak nízkou úroveň rozvoje. Index vyvinula Americká agentura pro mezinárodní rozvoj (USAID) ve spolupráci s organizacemi v jednotlivých zemích, ve kterých je index sledován.

Partnerem USAID v České republice je Asociace veřejně prospěšných organizací ČR. Ta od roku 2010 sdružuje neziskovky a pomáhá jim prosazovat jejich zájmy. Snaží se podporovat rozvoj moderního neziskového sektoru v České republice a usiluje o jeho důvěryhodnost, spolehlivost a transparentnost. Nejviditelnějším produktem AVPO ČR je značka Spolehlivá veřejně prospěšná organizace (zkráceně Značka spolehlivosti), která pomáhá dárcům zorientovat se v neziskovém sektoru.

CSOSI_EE 2017 Regional Report

Vybrana data NS

Samoregulační aktivity v českém neziskovém sektoru

Press Release for 2017

CSOSI for Central and Eastern Europe and Eurasia

CSOSI 2017 Česká republika

www.avpo.czwww.znacka-spolehlivosti.cz

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *