Felix Černoch: Povolební glosička

Praha 7. října 2018

Ještě nebylo ukončeno sčítání všech hlasů a už se ozývaly generalizační soudy přemoudřelých mudrlantů. Pozoruhodným přitom zůstává, že se jich přidržují též ve chvíli, kdy nastalo všeobecnější jasno. Zamysleme se nad opodstatněností resp. podložeností dvou tvrzení poměrně rozšířených.

 

  1. Mezi centrální a komunální politikou není přímý vztah.

Jak si potom vysvětlit, že ANO viditelně převálcovalo všechny ostatní nejen ve volbách sněmovních, ale dnes i obecních? Náhoda? Souhra okolností? Anebo výsledek cíleného snažení proniknout až TAM, kde lidé žijí. Trefit se do terče jejich rozumu i citu shora i zdola, vyjádřeno lapidárně. TADY se to slilo vjedno. Posuďte svými vlastními kritérií.

  1. Skutečnými vítězi voleb jsou nezávislí kandidáti.

V nediferencovaném souhrnu percentuálně asi ano. Ale ptejme se, na kom a na čem jsou vlastně nezávislými? A byli takovými odvždycky? Neprezentovali se předtím třeba jinak? Přinejmenším ve své většině? Abychom nikomu nekřivdili, tak zřejmě odhadli vlastní naděje v nové situaci a hledají příznivější vítr do plachet, které přec nelze jen tak změnit. Nebo připouštíte i něco jiného? Každopádně se však musíme ptát, na komže jsou právě nezávislí.

 

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *