Kolik času uteklo od vzniku prvního ciferníku

Praha 17. září 2018

Hodinky – doplněk, který na své ruce postrádá málokdo. Pro někoho hrají hodinky čistě estetickou funkci módního doplňku, pro někoho jsou nezbytným pomocníkem po celý den. Napadlo vás někdy při pohledu na zápěstí, komu vděčíme za tuto originální funkční ozdobu rukou? Ne vždy znamenaly hodinky ozdobu nebo vyjádření sociálního statusu, jako tomu je dnes.

Jak vůbec měření času na dvanáctihodinové etapy vzniklo? Mohou za to Babylóňané, nicméně nejstarší doklad o měření času vůbec pramení z dochovaných obelisků v Egyptě, které byly vystavěny v době asi před 2 000 lety př. n. l. Tyto stínové hodiny byly asi o tisíciletí později zdokonaleny a pomocí slunce dokázali předci odměřovat čas přesněji během celého roku, kdy se poloha slunce neustále mění.

K technické dokonalosti se snažili astronomové přibližovat například pomocí přesýpacích, vodních nebo ohňových časoměrů. Hodiny s ciferníkem, jak je známe teď, byly poprvé vyrobeny ve 14. století. Jednoduché mechanické kolečkové hodiny se znázorněním všech 24 hodin byly roku 1577 zdokonaleny Jostem Bürgim, který k hodinové ručičce přidal minutovou a teprve o sto let později k nim přibyla i ručička sekundová. To nebylo všechno, z ciferníku ubylo 12 hodin a vznikl tak klasický ciferník v podobě, kterou měříme čas do dnes.

Aby si lidé mohli čas nosit sebou, museli počkat až do roku 1511. Kapesní hodinky se ale pěkně pronesly. Byly celokovové, válcového tvaru kvůli snadnému vložení tehdy ještě velkého strojku do přístroje. Tím, jak začala stoupat obliba nosit čas v kapse, přibývaly na kapesních hodinkách okrasné prvky. Sériovou výrobu odstartoval ve Švýcarsku Karel Cusin roku 1587. Následovalo i jejich zmenšení a počátkem 17. století se díky dalším technikám zkrášlování stával z funkčního doplňku šperk.

Plochý tvar šel naproti potřebám vojáků, kteří neměli čas hledat hodinky po kapsách. Upevnit je řemínkem na ruku už byl jen poslední krok k tomu, aby se jimi kolem roku 1720 začali zdobit muži i ženy prakticky na celém světě. To, co posunulo přesnost hodinek na maximální úroveň je chronometr. Tyto strojky musí být důrazně testovány v různých zátěžových podmínkách.

Mít co nejpřesnější hodinky, v kvalitním provedení, vytvořené s ušlechtilých materiálů je snem každého muže. Ženy si především potrpí na styl hodinek, které budou moct sladit s outfitem. Hodinky jsou a budou nesmrtelným módním doplňkem, který bude vždy vyjadřovat vkus i společenské postavení. Však je na trhu z čeho vybírat. Doby, kdy byly hodinky o ciferníku a koženém řemínku jsou pryč.

Dnešní doba je stále nakloněná kůži, ale najdou se takové hodinky, které jsou hotovým klenotem. Vedle trendy milánského tahu jsou hodinky vyráběny i v takovém provedení, jako je elegantní kombinace dvou odstínů speciálního pozlacení, čímž se například vyznačuje Calvin Klein. Tato značka je jednou z prvních, která hodinky prezentovala jako „praktický stylový šperk“ a která ani v důsledku kladení důrazu na estetickou stránku neopomíjí kvalitu a volí prvotřídní kvality se švýcarským puncem. Své hodinky vyrábí opravdu v mecce hodinářství Švýcarsku a na jejich kvalitu se můžete spolehnout. Ne nadarmo se říká: „Být přesný jako švýcarské hodinky“.

CALVIN KLEIN Minimal. Klasický design se setkává se současným stylem oblíbených hodinek, které byly původně inspirovány vintage hodinami. Ikonický unisex styl nabízí čistý ciferník pro skvělou kontrolu času ve třech variantách – stříbrný, tmavě šedý a černý. Umírněné a sofistikované, hodinky CALVIN KLEIN jsou k dostání ve třech chromatických provedeních – nerezová ocel, PVD žluté zlato, PVD růžové pozlacení.

Více o špercích a hodinkách Calvin Klein najdete na www.meridamorava.cz

CALVIN KLEIN Minimal – unisex styl hodinek v provedení leštěná nerezová ocel, stříbrný ciferník, ocelový pletivový náramek.

Cena: 5 330 Kč

CALVIN KLEIN Minimal

Další podklady a fotografie ke kolekci Minimal a dalším novým kolekcím šperků a hodinek Calvin Klein najdete zde:

https://drive.google.com/drive/folders/1EMvlH-9vqaorjTDowt1bPOlROTUZpx9w?usp=sharing

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *