Přehřáté Praze v roce 2019 pomůžou mlžítka, zastínění hřišť a lepší péče o zeleň

Praha 10. srpna 2018

Teplota rozpálených pražských ulic by mohla být v současné vlně veder v průměru o 5 až 10 stupňů Celsia nižší. Praha ale zatím příliš nevyužívá opatření na snížení teploty, která jsou běžná v jiných metropolích. „Nejrychleji dokáže teplotu snížit kropení ulic, výstavba nových fontán a vodních prvků a také posuvných clon, které zamezí dopadání slunečních paprsků na fasády i ulice, říká přírodovědec a kandidát na primátora Ondřej Mirovský. Například v Barceloně, kde mají Zelení silnou pozici na radnici, město investuje do ochrany před přehříváním města stovky milionů EUR každý rok. Zahraniční metropole také podporují budování nových parků, komunitních zahrad a ozelenění fasád, střech a vnitrobloků.

“V Praze musíme také změnit přístup památkářů, kteří u konkrétních projektů brání např. novým plochám pro zasakování vody v centru Prahy. To považuji v době akutních projevů klimatických změn za nepřijatelné. Současně doufám, že např. na Staroměstském náměstí již skončí diskuse o návratu Mariánského sloupu a otevřeme debatu, jak tento prostor zchladit vodními prvky či stromy. Namísto Mariánského sloupu bych na Staroměstské náměstí vrátil Krocínovu kašnu,” dodává Mirovský.

Rychlá opatření pro letní sezónu 2019

1/ 1000 mlžítek do ulic

2/ zastínění všech dětských hřišť v parcích

3/ intenzivnější zalévání zeleně a kropení ulic

Zelené desatero pro přehřátou Prahu

1/ stovky nových stromů do ulic, především v centru, stromy jsou nejlepší klimatizace

2/ nová pítka do ulic

3/ zastínění ulic, parků a dětských hřišť

4/ 1000 mlžítek do ulic a parků

5/ doprava v Praze na elektřinu a klimatizovaná

6/ potvrzení zásadní role zeleně v Metropolitním plánu

7/ změna povrchů, zelené střechy, zeleň v ulicích, malé poldry na veřejných prostranstvích

8/ do 5 let odpojit 10% stávajících zpevněných povrchů od dešťové kanalizace, ustanovení role hlavního vodohospodáře Prahy

9/ přírodě blízké (decentralizované) nakládání s dešťovou vodou     

10/ povrchy ulic, fasád domů a střech musí být světlejší     

Ve střednědobém horizontu pak musí Praze pomoci vláda, především modernizací železnice, což napomůže snížit automobilovou dopravu v centra města. Právě automobilová doprava představuje jeden ze zdrojů takzvaného „tepelného ostrova“ v centru Prahy, kdy je zde teplota citelně vyšší, než v okrajových částech metropole. „Praha také potřebuje urychlené zlepšit hospodaření s dešťovou vodou, hlavně pomocí malých vodních nádrží, které pak ochlazují mikroklima. Dosud zbytečně přicházíme o vláhu, která by ve městě mohla zůstat,“ připomíná ekoložka Zuzana Drhová. Zelení spolupracují s Akademiky a zelenými kolegy ze zahraničí na přípravě koncepčního akčního plánu, se kterým oslovíme politické strany kandidující do ZHMP tak, aby se na boj s přehřátou Prahou na podzim nezapomnělo. V nové radě hl. města Prahy musí být nová gesce radního pro boj se změnami klimatu.

Kontakt: Ondřej Mirovský, kandidát na primátora za Zelené

Tel. 724 833 286

 

Zastínění dětských hřišť

 

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *