Kam v Praze za vínem? Na vinici sv. Kláry si užijete piknik s přáteli i oslavu vinobraní

Praha 1. srpna 2018

12. srpna slaví svátek Klára. Kde jinde a čím jiným připít Kláře v její sváteční den než v botanické zahradě vínem z vinice sv. Kláry? Přijďte si užít piknikový den a oslavit Klářin svátek v prostředí stejnojmenné vinice. S příchodem září se můžete těšit také na tradiční Vinobraní sv. Kláry. O víkendu 15. a 16. září vás čeká degustace vín jak ze zdejší produkce, tak i od dalších vinařů z Čech a Moravy. Chybět nebude ani příjemný hudební doprovod, výborné jídlo a rodiče jistě ocení zábavu pro své ratolesti. Užijte si oslavu sklizně vinných hroznů a nejkrásnější výhled na Prahu.

Otevírací doba v srpnu až září:

Skleník Fata Morgana:
od 9.00 do 18.00 (út–ne, svátek)

Venkovní expozice:
od 9.00 do 20.00 (v září do 19.00)

Vinotéka sv. Klára:

od 13.00 do 21.00 (po–čt)
od 11.00 do 21.00 (pá–ne, svátek)

Pokud milujete víno a rádi si jej vychutnáváte s přáteli v příjemném prostředí, pak byste si rozhodně neměli nechat ujít návštěvu vinice sv. Kláry. Nachází se zde totiž příjemná vinotéka s širokou nabídkou místních vín. „Letos v srpnu poprvé symbolicky oslavíme svátek Kláry, jejiž jméno nese jak vinice, tak i její dominanta – kaple a vinotéka ukrytá v historickém domku vinaře. Září se neobejde bez tradičního vinobraní, kde vedle cimbálovky či jazzu letos poprvé zazní také folk,“ říká Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Kláry slaví svátek a s nimi i trojská vinice

Patronka vinice sv. Kláry slaví svátek 12. srpna. Přijďte oslavit její velký den v piknikovém duchu. Čím jiným si připíjet než vínem z vinice sv. Kláry? K němu vyzkoušejte některý z piknikových setů – ve vinotéce sv. Kláry to bude sýrový balíček, v bistru Botanická na talíři vás čeká veganská varianta a občerstvení v Ornamentální zahradě nabídne verzi pro masožravce. Chystáme i lehčí občerstvení, kde hlavní roli bude hrát sezonní zelenina, sýry a čerstvé bylinky. Jaká vína jsou pro piknik nejvhodnější? „Naše lahve uzavřené skleněnými uzávěry už určitě znáte, ale teprve na výletě, pikniku a mimo civilizaci je oceníte. Kromě jednoodrůdových vín vyzkoušejte i některá z našich cuvée – aktuálně tady pro vás máme Rulandské šedé s Rulandským modrým, trojkombinaci Ryzlink rýnský + Sauvignon + Muškát moravský nebo růžové cuvée Rulandské modré + Modrý Portugal,“ doporučuje Eliška Muchnová, vedoucí vinotéky. A na správné oslavě by rozhodně neměli chybět ani bublinky. Modrý Portugal nebo Rulandské šedé v perlivé variantě jsou na piknik jako dělané. „Obě vína jsou krásně svěží a skvěle doplní všechny piknikové sety,“ dodává Eliška Muchnová.

Tradiční Vinobraní sv. Kláry nabídne opět to nejlepší od vinařů z Čech i Moravy

Také historická vinice, která je součástí Botanické zahrad hl. m. Prahy v Troji, pozve letos v září milovníky vín na nevšední zážitek. Prostředí vinohradu s bohatou historií a nádherným výhledem se zde spolu s vínem a hudbou bude snoubit v jedinečný koktejl. Po oba víkendové dny 15. a 16. září se od 11.00 do 19.00 představí vinařská produkce jak místní, tak i dalších předních vinařství z Čech a Moravy. Ochutnáte například vína z Vinařství Vondrák, Vinařství Konečný, Vinařství Maděřič, Pavel Binder a mnohých dalších. Chybět nebude ani burčák a letošní novinka – perlivá vína z hroznů sklizených na vinici sv. Kláry.

I letos se vinicí sv. Kláry a Ornamentální zahradou ponesou tóny jazzu, country,  ale i rokenrolu, boogie-woogie a blues. Poprvé se návštěvníci mohou těšit na folk v podání písničkáře Pavla Helana a vystoupí také „Kaliforňan z Prahy“ Geoff Tyson.

Děti se vydovádí v dětském koutku plném zábavy a v sobotu odpoledne je čeká představení divadélka Romaneto. V neděli od 11 do 18 hodin najdou sportovní nadšenci ve Stráni speciální kulaté hřiště pro fotbal. Vyzkouší si zde své fotbalové schopnosti hráč proti hráči.

I letos se pro návštěvníky otevřou brány zázemí výroby vína v místním vinném sklepě. Probíhat zde budou komentované prohlídky s průvodcem, který mimo jiné prozradí, jak se zpracovávají hrozny z vinice sv. Kláry.

Na akci Vinobraní sv. Kláry bude platit zvláštní vstupné.

 

Kalendář akcí Botanické zahrady Praha
srpen – září 2018

 

Výstava afrických soch

do 30. 9.

Venkovní expozice, Stráň, výstavní sál

Letošní léto patří africkému umění a kultuře. Těšit se můžete na výstavu afrických soch  i na doprovodný program. Výstava je prodejní.

Děti a život v Tengenenge

do 31. 8.

9.00–20.00
Výstavní sál

Výstava fotografií Jany Sandner, která navštívila Tengenenge s cílem poukázat na vesnici,  kde vzniká většina soch vystavených v Botanické zahradě Praha. 

Procházky zahradou s odborníkem

vybrané soboty, 14.00 a 16.00

Venkovní expozice

  1. 8. Alena Nováková – Letničky jižní Afriky             AJ
  2. 8. Klára Lorencová – Z Ameriky do naší kuchyně – užitkové rostliny Nového světa AS
  3. 9. Martin Beránek, Vlaďka Egertová – Vinice sv. Kláry AJ
  4. 10. Petr Hanzelka – Podzimní záhonové trvalky a okrasné trávy AJ
  5. 10. Tomáš Vencálek – Javory, podzimní barvy AJ

(Pozn.: AS – sraz u pokladny v ul. K Pazderkám, AJ – sraz u pokladny v ul. Nádvorní) 

Sochařský workshop

  1. – 5. 8.

Venkovní expozice, Stráň

Víkendový sochařský workshop je určený těm, kdo si chtějí zkusit vytesat svou vlastní sochu. Za poplatek budou mít účastníci k dispozici materiál, základní nástroje a odborné vedení. Workshop organizuje Ateliér AfrickéSochy.cz. Objednání nutné na tel.: 777 935 970  nebo e-mailu: sochy@africkesochy.cz.

Uzavření skleníku Fata Morgana

  1. – 17. 8.

Skleník Fata Morgana bude z technických důvodů uzavřen.

Děkujeme za pochopení.

Malování s Lucií Crocro

  1. 8., 8. 9.

14.00–17.00

Ornamentální zahrada

Dříme ve vás umělecký duch? Probuďte jej pod vedením akademické malířky Lucie Crocro  na uměleckém kurzu pod širým nebem v trojské botanické zahradě.

Dýňový podzim
22. 9. – 21. 10.
Ornamentální zahrada

Podzim je nejbarevnější období roku. Příroda má svoji škálu barev, kterou nedokáže namíchat žádný malíř, a botanická zahrada vám tuto paletu přiblíží na již třinácté výstavě dýní. Kromě ukázek kultivarového sortimentu tykvovitých rostlin se již tradičně můžete těšit na bohatá aranžmá z dýní.

Kompletní program Botanické zahrady hl. m. Prahy i další novinky najdete  na www.botanicka.cz. Změna programu vyhrazena.

Mgr. Klára Hrdá, Darina Miklovičová

Kořeny osobností

Dlouhodobý celoroční projekt v areálu Botanické zahrady hl. m. Prahy

Více než osm desítek osobností poctilo v uplynulých devíti letech Botanickou zahradu  hl. m. Prahy svou návštěvou, aby podpořily projekt Kořeny osobností, v jehož rámci dochází ke spojení vzácného přírodního bohatství s těmi největšími postavami současného světa. Projekt má připomínat budoucím generacím nejen jedinečné dědictví přírody,  ale také to nejlepší, co dokázal člověk, ať již v oblasti kulturní, sportovní, či vědecké.

Slavné osobnosti, které se na projektu Kořeny osobností podílejí, patří k těm, ke komu s úctou a obdivem vzhlížíme, stejně jako s respektem vnímáme krásu přírodního dědictví pražské botanické zahrady. Pro děti je hrdinou Hurvínek či postava Krtečka, pro sportovní fandy Josef Masopust nebo Pavel Nedvěd, pro jiné spisovatel Ivan Klíma, režisér Miloš Forman  či architektka Eva Jiřičná a řada dalších. Všechna tato velká jména budete mít možnost  na Stezce osobností potkat a díky nim s celou svou rodinou formou jedinečného zážitku poznat a obdivovat poklady rostlinné říše. Prostřednictvím projektu Kořeny osobností  si totiž svou cestu k vzácným rostlinám a stromům najdou děti i jejich rodiče.

 

           

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *