Strašnice … střípky ze života pražské periferie … v Trmalově vile

Praha 19. června 2018

Muzeum hlavního města Prahy se domluvilo s Městskou částí Prahy 10 a Kotěrovým centrem architektury, o. p. s., na spolupráci v rámci rozšíření tématu výstavy věnované pražské čtvrti Strašnice, kterou pořádá Muzeum hl. m. Prahy v hlavní budově muzea na Florenci od 25. dubna do 4. listopadu 2018. Rozšíření s názvem „Strašnice … střípky ze života pražské periférie…“ připravuje Městská část Prahy 10 a Kotěrovo centrum architektury, o. p. s., v Trmalově vile. Autorkou této prezentace je Pavla Státníková, která je i autorkou původní výstavy v Muzeu hl. m. Prahy, které zároveň pro novou výstavu zapůjčilo některé exponáty ze svých sbírek.

Muzeum hl. m. Prahy se podílí na realizaci výstavy Strašnice … střípky ze života pražské periférie…, kterou pořádá Městská část Prahy 10 a Kotěrovo centrum architektury, o. p. s., od 19. června 2018 v Trmalově vile. Muzeum tak navazuje na vlastní výstavu Strašnice … zahrada Prahy, brána armád…, která se koná od 25. dubna do 4. listopadu 2018 v hlavní budově muzea na Florenci. Výstava dokumentuje vývoj Strašnic, které až do 19. století tvořily součást zemědělského zázemí Prahy, až po velkou proměnu v druhé polovině 20. století, kdy byla již zastavěna většina plochy strašnického katastru. K výstavě je vydána výpravná stejnojmenná publikace, která má čtenářům sloužit jako obrazový historický průvodce dějinami Strašnic.

Výstava Strašnice … střípky ze života pražské periférie… v Trmalově vile zpracovává obdobné téma, které prezentuje prostřednictvím panelů s reprodukcemi fotografií doplněných průvodními texty. Exponáty zapůjčili a podklady pro reprodukce poskytli: Václav Hlávka, Daniel Horák, Jaromíra Hüttlová, Jan Šplíchal, Jan Vašek, rodina Uhlíkových, Prokop Remeš, Archiv hlavního města Prahy, Archiv odboru stavebního ÚMČ Praha 10, Česká televize, Česká tisková kancelář, Databáze obětí na holocaust.cz, Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy, Městská knihovna v Praze, Muzeum hlavního města Prahy, Národní archiv, Národní památkový ústav, generální ředitelství, Národní památkový ústav Praha, Seznam.cz.

Autorka výstavy

Pavla Státníková

Grafické řešení

Bárta&Bárta, Matěj Bárta Produkce

Klára Stříbná

Redakční práce

Ludmila Stránská

www.muzeumprahy.cz

Mgr. Olga Šámalová , Mgr. Marika Hankiewiczová

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *