Růst dětských zubů – příznaky řešení

Praha 25. dubna 2018

Jednou z možných problematických etap ve vývoji kojenců a batolat je růst tzv. mléčného chrupu. Můžou ji provázet různé nepříjemné příznaky. Protože ji však přeskočit nelze, je třeba případné nepříjemné průvodní komplikace u dítěte zmírnit.

K častým příznakům růstu zubů patří pláč a podrážděnost, když se zub bolestivě prořezává dásní. Zaznamenat lze i to, že dítě víc sliní a má tendenci strkat si do úst prsty, případně rozličné věci, například své hračky. Často se stane, že dítě ztratí chuť k jídlu a pozorujeme i zarudlou tvář v místě, kde se zoubek právě prořezává. Růst zubu se může odrazit i v neklidném spaní, dítěti dokonce nezřídka trvá déle i usínání. V neposlední řadě se u citlivějších jedinců vyskytnou i průjem nebo zvýšená teplota, která obvykle nepřechází v horečku, je tedy zpravidla nižší než 38 stupňů. A můžeme také zjistit, že dáseň kolem klubajícího se zubu je nateklá, měkká a tmavá.

Prostředků, jak potíže mírnit, je celá řada. Některé z nich jsou, dalo by se říct, intuitivní. Lze využít jemných masáží tváří či dásní, které uleví od bolesti. Téhož lze docílit i chladivými obklady. Na řadu můžou přijít i různé pomůcky. Toho, že má dítě tendenci do všeho kousat, lze využít. Existují třeba gelová kousátka, která je navíc možno předem vychladit. Pokud tak činíme, musíme dávat pozor, aby byl gel sice chladný, ne však zmrzlý. Předejdeme tak možnému poranění dásní.

Kousátka: zvolte to správné

Pro zklidnění miminka při růstu zoubků mu můžete dát kousátko.

Obchody s dětskými potřebami nabízejí mnoho typů kousátek. Jak správně vybrat to nejvhodnější pro vaše miminko? Zde je několik informací pro vaši orientaci a rady pro jeho správné používání.

K čemu kousátko slouží?

Při růstu zoubku jsou dásně miminka podrážděné, neboť zoubek se musí prodrat přes sliznici dásně, která ho obklopuje. Kousátkem si miminko masíruje oteklé dásně, což zmírňuje jeho bolest.

Jaké kousátko zvolit?

– Kousátka pro první zoubky

Existují dva typy: některé mají kulaté hrbolky, které napomáhají prořezání prvních zoubků: řezáků. Jiná jsou opatřena kuželovitými hrbolky, které usnadňují růst stoliček.

– Kousátka ve tvaru dudlíku

Jsou velmi praktická při růstu prvních zoubků, neboť jsou určená pro děti, které ještě nemohou sami držet kousátko. Stejně jako kousátka pro růst prvních zoubků jsou zpravidla dvou typů: pro prořezávání řezáků a pro prořezávání prvních stoliček.

– Chladící kousátka

Některá jsou plněna vodou, jiná gelem. Kousátka plněná gelem jsou údajně účinnější než ta, která jsou plněná vodou. V obou případech kontakt s vychlazeným předmětem zklidní dásně miminka a růst zoubku není tak bolestivý. Pro jeho vychlazení postupujte podle návodu na obalu.

Nenechávejte kousátko v mrazničce, bylo by totiž příliš studené a namísto toho, aby vašemu mimiku ulevilo, by mu mohlo způsobit další bolest. Pravidelně kousátko kontrolujte, zda není poškozené.

– Hrací kroužky podporující vývoj dítěte

Textury, tvary, barvy… hrací kroužky jsou velmi rozmanité. Jsou určeny již starším dětem, které jim umožní zlepšit svou zručnost. Některé z nich vypadají jako hudební chrastítka a působí na smyslový vývoj dítěte, čímž trochu zapomene na nepříjemné prořezávání zoubků.

Ať už je kousátko, které pro své dítě vyberete, jakékoliv, dbejte, aby bylo v souladu s platnými normami.

Pokud je dítěti více než 6 měsíců, můžete mu ke kousání podat i mrkvičku. Dobře působí trávení, které bývá často zrychlené, na růst zoubků a na vývoj kostí.

Dalšími prostředky jsou léčivé přípravky na bázi lokálního účinku. U nich je zapotřebí dobře si přečíst příbalový leták a dbát pokynů výrobce, protože mohou mít četná omezení. Využít se také dají kosmetické přípravky, anebo homeopatické léčivé přípravky, které jsou pro lidský organismus šetrné a nemají žádné známé nežádoucí účinky ani kontraindikace.

Proč se mléčným zubům říká „mléčné zuby“?

Říkáme jim první nebo dětské zoubky, zubaři mluví o dočasném chrupu. V běžném jazyce hovoříme také o „mléčných zubech“. Ale jaký původ má tento výraz?

Vysvětlení je více…

Původ výrazu „mléčné zuby“ je středem četných debat. Nabízí se dvě vysvětlení. Podle jedné z domněnek se tyto zuby nazývají „mléčné“, protože se prořezaly, zatímco matka ještě své dítě kojí. Podle jiné domněnky se tak nazývají prostě proto, že jsou bělejší než trvalý chrup.

Všichni mají pravdu!

Obě vysvětlení jsou podložena. Připomeňme ještě, že k růstu zoubků dochází zpravidla mezi 6. a 33. měsícem života, což je období, kdy je mléko a mléčné produkty důležitou součástí stravy miminka.

Druhá domněnka je rovněž podložena prokázanou skutečností. Dočasný chrup je totiž bělejší než trvalý chrup díky jeho anatomické a fyziologické odlišnosti. Odstín jejich korunky je světlejší a jejich tenčí zubní sklovina vyvolává dojem, že je velmi bílá.

Kalendář růstu mléčných zubů

 • zuby se začínají prořezávat mezi 6. a 16. měsícem věku dítěte, je to však individuální
 • každý zub se prořezává po dobu přibližně 8 dní
 • dítě bude mít všech 20 mléčných zubů kolem 3. roku života

 

léčivý_přípravek_Camilia_BOIRON_2018

Potize pri rustu mlecneho chrupu

Alex Röhrich

ŘEZÁKY

Mezi 6. a 16. měsícem

8 řezáků. Řezáky slouží k ukusování potravy.

PRVNÍ STOLIČKY

Mezi 13. a 24. měsícem

4 první stoličky. Slouží k rozmělňování a drcení potravy.

– DRUHÉ STOLIČKY

Mezi 23. a 33. měsícem

4 druhé stoličky.

ŠPIČÁKY

Mezi 16. a 23. měsícem

4 špičáky. Jsou velmi pevné a slouží k trhání potravy.

CAMILIA®

Camilia® je homeopatický léčivý přípravek společnosti BOIRON. Pomůže ulevit od souboru příznaků při růstu zoubků, jako jsou např. bolesti při prořezávání, podrážděnost, červené tváře, nebo průjem. Je velmi šetrný, speciálně vyvinutý pro kojence a batolata. Obsahuje 3 složky rostlinného původu v homeopatickém ředění (heřmánek pravý, líčidlo obecné a reveň) a pouze čištěnou vodu. Camilia® se může podávat přesně podle míry obtíží dítěte 3 až 6 denně, po dobu 3 až 8 dnů, denní doba nerozhoduje. Přípravek se může podávat i v noci, pokud je to třeba. Úleva nastupuje rychle, pokud však příznaky přesto po 3 dnech přetrvají, měli by se rodiče obrátit na lékaře, aby potvrdil, že se skutečně jedná o potíže spojené s růstem zubů. Přípravek Camilia® lze kombinovat s jinými způsoby úlevy od obtíží, a k dalším jeho pozitivům patří i přesné a hygienické dávkování. Jde totiž o roztok v praktických jednodávkových obalech (1 ml), který se vlije děťátku do úst, bez toho, aby rodič do roztoku sahal nebo sahal děťátku do úst. Přípravek je k dostání v lékárnách v 10dávkovém balení.

Lék k vnitřnímu užití. Čtěte pečlivě příbalovou informaci.

 

10 komentářů: „Růst dětských zubů – příznaky řešení

 • 26.11.2018 (16:27)
  Permalink

  Já teda zkusila ty kapky na dásně Camilia, které zmiňujete v článku ale vůbec nám nepomohly.

  Reagovat
  • 27.11.2018 (9:27)
   Permalink

   Ahoj Štěpánko, s kapkami Camilia mám taky špatnou zkušenost. Mě naopak pomohly čípky Viburcol.

   Reagovat
   • 28.11.2018 (9:41)
    Permalink

    Ahoj Pavlíno tak Viburcol jsem ještě nezkoušela.

    Reagovat
 • 30.11.2018 (9:15)
  Permalink

  Ahoj Štěpánko čípky Viburcol jsou homeopatikum, takže jen účinné minerály a bylinky.

  Reagovat
 • 3.12.2018 (9:50)
  Permalink

  Hmm to zní dobře, nechci kupovat žádnou chemii. Určitě vyzkouším.

  Reagovat
  • 4.12.2018 (17:08)
   Permalink

   Ahoj já taky vřele doporučuju Viburcol.

   Reagovat
   • 10.12.2018 (17:12)
    Permalink

    Ahoj tak koupila jsem Viburcol a važně dobře zafungoval. Díky za dobrou radu.

    Reagovat
 • 14.12.2018 (10:54)
  Permalink

  Dobrý den ve spolek, jsem dětská lékařka a samozřejmě danou problematiku se zaměřuji. Pokud není nezbytně léčit antibiotiky tak doporučuji léčit přírodní cestou. Čípky Viburcol jsou rozhodně kvalitní a osvědčená homeopatika.

  Reagovat
 • 17.1.2019 (16:36)
  Permalink

  Já můžu taky Viburcol vřele doporučit. My jsem u našeho Adama problém vůbec něco dostat. Kapky ani prášky nepřícházely v úvahu to hned vyvrátil. Proto jsme i koupili Viburcol, jelikož jsou ve formě čípků a dobře jsme udělali.

  Reagovat
 • 22.1.2019 (16:19)
  Permalink

  Já měla s naší Aničkou taky problém, že kapky ani tablety nepozře, tak jsme na první dobrou šli do čípků a dobře jsme udělali.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *