Karel Richter – Posledních 100 dnů války

Praha, 13. března 2018

29. leden 1945 – 11. květen 1945 – KAREL RICHTER v publikaci POSLEDNÍCH 100 DNŮ – POZORUHODNÉ UDÁLOSTI KONCE DRUHÉ SVĚTOVÉ VÁLKY V EVROPĚ unikátním způsobem zachytil závěrečnou fázi válečného běsnění. Dny provádí čtenáře prostřednictvím faktů, analýz, zajímavostí, svědectví přímých účastníků, silných lidských příběhů, článků z dobového tisku. Text je doplněn rozsáhlou fotografickou přílohou.

Už po půlnoci německý odpor znatelně ochaboval. Mnozí z vojáků zahazovali zbraně a snažili se zachránit útěkem. Většinou padli do rukou rudoarmějců, nebo revolučních gardistů, z nichž mnozí v surovém zabíjení nezůstali za esesáky pozadu. Kolem třetí hodiny v noci střelba utichla. V devět hodin ráno (12. 5.) se sešli v rakovickém mlýně nedaleko Čimelic k jednání o kapitulaci zástupci sovětské armády v čele s generálem Sergejem Serjoginem, delegace Američanů, které vedl plukovník Allison, a generál Carl von Pückler v doprovodu dalšího generála ze svého štábu. Přizván byl i československý zástupce, komisař brdského partyzánského oddílu Václav Pokorný.

Generál Pückler, smrtelně bledý se strhanou tváří a křečovitě sevřenými rty podepsal bez jediného slova kapitulační prohlášení. Generál, který ho provázel, se na místě otrávil ampulí s arzenikem. Pücklerovi rudoarmějci strhali generálské nárameníky, řádové stužky i rytířský Železný kříž a autem ho dopravili do čimelického mlýna, kde se nacházelo jeho velitelské stanoviště. Čekala jej skupina příslušníků jeho nejužšího generálského štábu: pobočník, tlumočnice a její rodinní příslušníci. Pückler s kamennou tváří se rozloučil se všemi stiskem ruky a poté vytáhl z pouzdra pistoli, přiložil si ji k spánku a stiskl spoušť.

Vzápětí padlo několik dalších výstřelů, jimiž spáchali sebevraždu i všichni ostatní. (ukázka z knihy)

Anotace:

Každé velké drama má své finále, své osudové vyvrcholení. Nebylo tomu jinak ani se závěrem druhé světové války na evropské půdě. Odpočítáme-li od data německé kapitulace (8. květen 1945) sto dnů nazpět, ocitneme se na přelomu ledna a února 1945. Byl to čas, kdy si hitlerovci mohli připomínat dvanácté výročí nástupu k moci. Slibovali tehdy mocnou „tisíciletitou říši“. Nyní už z ní zbývaly jen trosky, ale stále se toho ještě mnoho dělo, především umíraly na frontách i v zázemí statisíce lidí. Posledních sto dnů války je v tomto unikátním knižním projektu zmapováno fakty, analýzami, každodenními zajímavostmi z protektorátu i zahraničí, svědectvími přímých účastníků a silnými lidskými příběhy.

Kniha Posledních 100 dnů – pozoruhodné události konce druhé světové války v Evropě je k dostání na pultech knihkupectví od března 2018. Čtenáři si ji ale mohou pořídit i na knižních e-shopech, s 25% slevou přímo na stránkách Nakladatelství Epocha:

 http://www.epocha.cz/detailknihy.php?id=661, kde naleznete další informace. E-knihu si můžete zakoupit za 199 Kč na https://www.palmknihy.cz/nezarazeno/poslednich-100-dnu-177681.

Podlednich sto dnu_DEMO

Poslednich100dnu_ukazka

www.epocha.cz

 

Pavla Lžičařová

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *