Příležitostná poštovní známka Prof. Dr. František Hamza

Praha 27. února 2018

Česká pošta představila ve středu 21. února 2018 hned několik nových příležitostných poštovních známek. Zájemci si tak mohou zakoupit například známkový sešitek se státními symboly, známku s názvem Velikonoce, známku nazvanou A. Mucha: Hradčany, známku z cyklu Osobnosti s prof. MUDr. Františkem Hamzou nebo známku z cyklu Technické památky s budovou Městské knihovny hl. m. Prahy. Všechny uvedené známky si kdokoliv může zakoupit na všech filatelistických přepážkách (tedy tam, kde mají pošty svou specializovanou přepážku), na webových stránkách České pošty a dále na vybraných poštách.

Námětem příležitostné poštovní známky z cyklu Osobnosti je portrét prof. MUDr. Františka Haqmzy.. Na pozadí známky je zobrazena budova Hamzovy léčebny. František Hamza (6. 3. 1868 – 4. 6. 1930) byl český lékař a spisovatel. V dnešní době je především znám jako zakladatel Hamzovy dětské léčebny v Luži. František Hamza studoval na nižším gymnáziu v Pelhřimově, pak pokračoval na vyšším gymnáziu v Německém Brodě (dnešní Havlíčkův Brod), kde v té době učili osvícení želivští premonstráti. Absolvoval lékařskou fakultu Karlo-Ferdinandovy univerzity v Praze (dnešní Univerzita Karlova). Po promoci působil jako městský a později obvodní lékař v Luži. Místo svého působení zvolil zcela záměrně. Klimaticky odpovídalo realizaci jeho plánu, tedy zřízení dětské protituberkulózní léčebny, kterou založil roku 1901 ve vile pod poutním kostelem na Chlumku. Nejprve ji vedl ve vlastní režii, v roce 1908 však dosáhl jejího převzetí do správy země České a zůstal až do 1919 jejím ředitelem. Děti z chudých rodin zde léčil zdarma. Hamzova léčebna byla založena jako dětský tuberkulózní léčebný ústav a úspěšně plnila tyto úkoly do začátku 60. let minulého století. Poté, po reprofilizaci, následovalo čtyřicetileté období dětského rehabilitačního ústavu. Konec minulého tisíciletí prošla léčebna další transformací, tentokrát k pacientům dospělým.

Autorem výtvarného návrhu známky je Petr Minka a autorem rytiny Jaroslav Tvrdoň. Známka je vytvořena rotačním ocelotiskem kombinovaným hlubotiskem a její nominální hodnota je 20 Kč.

ČP

 

2 komentáře: „Příležitostná poštovní známka Prof. Dr. František Hamza

 • 27.2.2018 (8:50)
  Permalink

  Krásný počin! Známka se povedla. Gratuluji tvůrcům!

  Reagovat
  • 2.3.2018 (10:17)
   Permalink

   Vaše pozornost ke Galerii grafiky s oceněním známkové tvorby výtvarníků kolem Spolku, jemuž předsedám (www.sspe.cz), potěšila nejen mne. Sledoval jsem Vaše stati v NO a s povděkem kvituji
   Vaše reakce na sloupky přinášené zde.

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *