Felix Černoch: Odstavečky nejasnosti (4)

Sociální demokracie hledá příčiny svého volebního propaduJediný zatím průkazně vyvozený  závěr spočívá v přiznání, že byl katastrofální. To se ostatně nedá popřít. Pak nezbývá nic jiného, než začít zdrcující sebekritikou. Odshora i odzdola. Rozhodně si nenalhávat, má-li se nalézt východisko z krajně nepříznivé situace. Lze tudíž očekávat v tomto směru dost upřímnosti a  snahy dopídit se pravdy?2

Podle dosavadních výroků vedoucích činitelů tak těžko soudit, natož předpokládat. Za hlavní chybu se totiž považuje neúčinná komunikace s veřejností, potažmo voliči. „Oni nás nečtou, nečtou, nečtou …“ – pamatujete? Lidé si přece utvářejí názory na základě činů a nikoliv podle toho, co se jim říká. Tím spíše, když mezi obojím vidět zjevný rozpor.

Vše je pak o to trapnější, když si partaj s více než stoletou tradicí, kterou klade na odiv, překvapivě uvědomí, že je vlastně dělnickou. Koho předtím oslovovala především? Dokonce jako třídu? Co si potom ještě myslet o prohlášení volebního manažera, že bude nutné vrátit se k levicové politice. Kde proboha byli do té doby? Není to trochu pozdě? Když navíc tu schází kroky, které by to aspoň naznačovaly,  ne-li rovnou dokazovaly.

Tady začít s rozbory a jimi dospět k jasnému závěru o politickém spojenectví. S kým se hovořilo a šlo, respektive s kým se tak činit mělo. Případně bezodkladně bude muset. Není jiné cesty návratu na výsluní, pokud naděje toho ještě vůbec kynou. Hlavně nepropást žádnou z nabízejících se šancí. Třeba nasloucháním hlasů vlastních členů a výběrem vůdců cestou primárek. Počínaje blížícím se sjezdem.

 

 

2 komentáře: „Felix Černoch: Odstavečky nejasnosti (4)

 • 23.1.2018 (8:14)
  Permalink

  Chybí výrazná osobnost. Ze soc.dem. odešel M.Zeman, z ODS V.Klaus, obě strany přestaly hrát rozhodující roli. Jediné, co mohou strany, pokud se chtějí vrátit na špičku, takovou osobnost vytvořit. Pokud by současným předákům ovšem nevadilo, že ta osobnost je zastíní.

  Reagovat
 • 26.1.2018 (19:38)
  Permalink

  Vymlouvat se na to, že nás „voliči nečtou“, je mírně řečeno dětinské. Pokud chtějí sociální demokraté vstát z popela, musejí si především sami otevřeně přiznat, kde dělali chyby. Opravdu otevřeně, bez výmluv. A podle závěrů, k nimž se dopracují, přijmout opatření, byť budou asi bolestivá a mnozí budou muset od „korýtka“ pryč. Znamená to mj. z funkcí odstranit neschopné a hledat skutečné osobnosti. Bez nich to nepůjde. Otázkou je, kde je hledat a zda je ČSSD vůbec má? V našem kraji tato strana pokazila vše, co mohla.
  Připomínám jedno latinské přísloví:
  Verba movent, exempla trahunt. Slova motivují příklady táhnou.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *