Petr Trombik : Trumpova kosmická směrnice-bude lidstvo díky americkým technologiím cestovat do jiných světů, nebo spíš na onen svět?

Praha 4. ledna 2018

Prezident Trump podepsal strategickou směrnici, která má zabezpečit návrat USA na Měsíc, kde se Američané procházeli naposled před půl stoletím. Američané se vrátí nejen tam. Podle slov prezidenta, USA položí základy nejen k letu na Měsíc, ale i na Mars. I lety do dalších světů se budou konat, slíbil nejmocnější muž světa.

Vesmírnou strategii, sice poněkud skromnější, vytyčil už prezident G. W. Bush, prezident Obama ji však promptně zrušil, protože finance bylo zapotřebí na budování demokracie západního typu v diktaturách, v Somálsku, Afghánistánu, Iráku, Sýrii, Libyi a pokusil se o to s Hillary i v Egyptě. Výsledky vidíme a hlavně je teprve uvidí i barvoslepí u nás.

Můžeme spekulovat, zda nebyly v pozadí rozhodnutí Obamy problémy nejen finanční, ale i technologické. Wernher von Braun očividně NASA schází. A nejen on, i další vědci, kteří kdysi pracovali na projektech Manhattan i Apollo. Nebyli to většinou rození občané USA. Někteří utekli před Hitlerem, další pak byli imigrováni po jeho pádu, protože mu sloužili.

Poprvé rozhodl o přistání Američanů na Měsíci J. F. Kennedy, přistání se však nedožil, byl zastřelen. Pak se Američané snažili vybudovat demokracii ve Vietnamu a kosmický program Apollo, přistávání na Měsíci z finančních důvodů v nejlepším NASA ukončila i když importovaní vědci ještě byli na živu.

Držme Donaldu Trumpovi palce, aby se přistání na Měsíci, na Marsu i v dalších světech ve zdraví dožil. Pokud nebude budovat demokracii v Severní Koreji, snad nějaké nové americké rakety poletí opět na  Měsíc a ne na Koreu, i  když tam by doletěly i ty staré.

Kosmická velmoc USA bude po letech opět díky kosmické strategické směrnici vepředu, dokonce i nahoře. Snad si k tomu pořídí i vlastní nové rakety a ne nějaké s ruskými raketovými motory, jejichž import byl prozíravě sankcí ušetřen. Snad si někdo v NASA ještě vzpomene, jak v dobách amerických kosmických úspěchů konstruoval rakety Wernher von Braun. Pokud ne, NASA  zřejmě nějak zkompletuje ruské raketové motory s čínskými čipy.

Případné rakety a kosmické lodi postaví všestranný kutil Elon Musk. Elon, který umí všechno, jak už předvedl na Tesla autech,  když zabalil japonské akumulátory do čínského plechu a přidělal jim kola.

Jezdí to, je to ekologické a levné. Podobným způsobem zkompletuje výše uvedené potřebné součástky a poletí do jiných světů.

Nebudeme si zastírat: mozky pro vědecko-technický výzkum už v USA došly a není je ani kde vydrancovat, globální brain drain už skončil.

Poválečné časy, kdy z Německa dováželi plné lodě nacistických mozků jsou pryč. I když je podezření, ze např. Wernher von Braun nebyl nacistický vědec, ale konstruktér zapůjčený mimozemšťany.

Mnozí Američané si slibují vesmírný skok právě díky spolupráci s mimozemšťany. Nejsem si jistý, jestli to vyjde. I když Fort Knox je prý UFO technologií plný. Tak jako zlatých rezerv. Hodně se o tom v USA uvažuje a dokumenty o tom běží i v našich TV.

Mozky pro americky výzkum a vývoj došly globálně. V EU mozky také došly, sledujeme-li počínání evropských elit. Pokud ovšem předpokládáme, že tyto elity vůbec nějaké mozky kdy měly.

Mozky určitě USA ještě mají, ale ty se čím dál víc věnuji důležitějším věcem než matematice, přírodním vědám a aplikovanému výzkumu. Jsou čím dál víc zaneprázdněny sociálními vědami, a vytížené v masmédiích, v americkém fotbalu a dalších sportech, zpívají, rapují a píšou romány. Hodně těch nejlepších mozků pracuje ve filmovém průmyslu, kde velebí americké hodnoty a ve finančním průmyslu, kde nafukuji finanční bubliny z plných plic.

V těchto oborech zřejmě spočívá budoucnost nejen USA, ale celého světa. A mozky těchto oborů to dobře ví, tak jako ví, že nesou odpovědnost za celý svět a chovají se podle toho. Hollywood nás o tom přesvědčuje stále. Útěchou nám budiž, že „celý svět“ představuje sotva 10 % lidstva. USA + EU – voliči Trumpa, Le Penové, Kaczynskiego, Orbana, Okamury.

Matematika, přírodní vědy, výzkum a vývoj technologií, jsou etnicky nevyvážené a genderově nezazipované, stačí pohled na zastoupeni Afroameričanů a žen v nich. Výjimky se sice určitě najdou, ale asi proto výzkum a vývoj nějak poslední dobou vázne. V Hollywoodu a na Olympijských hrách to minoritám jde líp, zvláště, když se potenciální konkurence odstraní.

V dokumentech o vědeckém pokroku vidíme v TV především kvantového mága Morgana Freemana. Předvedl už, že umí i samotného Boha. Prezidentem USA už také byl. Kde končí Morgan jako herec a stává se Bohem nebo prezidentem USA je stejně těžké odhadnout, jako pochopit, kde končí Martin Stropnický jako herec a začíná jako ministr toho či onoho resortu. Abych to chápaní tuzemskému čtenáři přiblížil.

Co se to s USA děje? Díky afirmativní akci, přesněji etnické selekci a následující politické korektnosti, dochází k hromadnému mrzačení mozků „vzděláním“ dalších a dalších generací. Co od těch afirmativně selektovaných a inkluzivně „vzdělaných“, genderově uvědomělých nových generací lze očekávat v dospělosti? Totéž, co od těch našich, např. pana Jandy a jeho neziskové party, případně od dalších v běžném životě nezaměstnatelných produktů našich sociálně vědních fakult. Problém je, že dříve nebo později nebude dost dobře placených míst pro všechny tyto intelektuální invalidy, alternativně vzdělané, alternativně inteligentní. Brzo jim navíc přibude těžká konkurence z Afriky.

Zaoceánské impérium civilizačně imploduje a brzo se to viditelně projeví i jinde než na jeho vnitropolitické scéně. To, co se nepodařilo žádnému vnějšímu nepříteli USA, to se podařilo několika posledním generacím Američanů, všech barev, všech pohlaví. Hippies, yuppies, sněhové vločky. Jeden Trump už nestačí, aby byla America first.

Jakou má budoucnost kosmická velmoc? Infrastruktura tohoto impéria, tzn. mosty, přehrady, dálnice, vodovodní a energetické sítě atd., většinou postavené za Roosweltova New Dealu, se drolí, chátrají. Únava materiálu se spíš dřív než později projeví. Tak jako je zbytek světa unaven z USA, které už umí jen oprašovat své zastarávající zbrojní systémy.

Skutečné nové revoluční technologie k dispozici nejsou a ani brzo nebudou. Věda a technika nejdou ruku v ruce s fanatickým humanitářstvím a egalitarismem. Popularizační fantazírovaní je jistě inspirující pro vědu, ale věda to není a k technologickým aplikacím to má daleko. Tak daleko, jako bylo od románu Julese Verna ke skutečné cestě na Měsíc.

US Army však potřebuje rychle i nové zbraňové systémy, nové technologie, v zájmu amerického finančního průmyslu, na obranu amerických zájmů. Protože je to jediná skutečná náhražka původních zlatých rezerv papírového dolaru. Zbraně, které dnes ještě patří do vědecko fantastické literatury, jak by řekl G. Friedman a které však ovlivní konflikty XXI. století.

Národní banky všech států musí prozatím papírové dolary jako takové brát a místo zlata skladovat ve svých rezervách papír. Najdou se však i tací, kteří to nechápou. Těm to US Army vysvětluje. Mnohým vysvětleno bylo, ale najdou se další následníci.

Proto jdou zbrojní a finanční průmysl ruku v ruce. Zdrojem zbrojního i kosmického programu je však nadále věda, výzkum, technologické aplikace. A můžeme jen opakovat: fanatické humanitářství a egalitářství, které v Americe začíná převládat, nejde dohromady s vědou a technikou. A začíná to být viditelné.

USA  prozatím světu nic nedluží, díky US Army si USA prozatím nemusí půjčovat. Protože americké dluhy jakoby nebyly. Bude snad někdo vymáhat dluh, resp. bude chtít za papírový dolar zlato nebo nějaké produkty? Ze stovky dolarů jsou komoditami pokryty pouze dva dolary. Avšak když dlužník věřiteli míří revolverem na hlavu, věřitel si to vždycky rozmyslí a spokojí se s dlužními úpisy, papírovými směnkami. Na věcné časy?

Domnívá se někdo, že s půl století starou technologií se NASA nebo Elon Musk dostanou na Měsíc a Mars, případně do jiných světů? Spíš se USA s jejich současnou vědecko-výzkumnou kapacitou podaří dostat lidstvo na onen svět. To ještě zvládnou, aspoň John McCain si to myslí a chystá se tam. Do Koreje i na zbytek naší Země americké rakety přece ještě doletí, což je jediná garance hodnoty papírového dolaru. Co by se stalo, kdyby mohly korejské nebo íránské rakety doletět do USA jako ruské nebo čínské? Kredibilita dolaru by zřejmě klesla.

Vyspělé technologie garantují nejen úspěch kosmického a zbrojního programu, ale i prozatím fungující globální finanční systém. Proto vydal Trump svou kosmickou směrnici.

Věřme nadále pevně v USA, že její rakety poletí na Měsíc a prvním Marťanem bude Morgan Freeman. Kéž Bůh dá a Trumpovi se konečně něco povede.

 

 

2 komentáře: „Petr Trombik : Trumpova kosmická směrnice-bude lidstvo díky americkým technologiím cestovat do jiných světů, nebo spíš na onen svět?

 • 4.1.2018 (12:33)
  Permalink

  Je dobre, ze si Trump jasne uvedomuje ze musi zacit tim cim by asi kazdy dobry manager mel zacit. Vratit lidem smer, cil a hrdost. Vlastne bych to mel rict trochu jinak, theologicky. Pan Trombik tam zadnou theologii v clanku nehlasa, ale ja si myslim, ze by mozna s timhle trochu jinym pohledem treba i dost souhlasil.
  Pred politikou, a to jakoukoliv, vlastne stoji theologie jako jeji predpoklad. Zakladni otazky existence, co jsi. odkud kracis a kam jdes josu vlastni naplni theologie. Rozvrh techto otazek plati o kazdem individualnim lidskem tvoru (zviratum je to fuk, i kdyz nam zeleni a jini pokrokari tvrdi ze my jsme prece taky prece jenom zvirata…hahaha) a i o cele spolecnosti.
  Zaklad k odpovedi na vyse uvedene otazky jsou 3 ctnosti: vira, nadeje a laska. Aby spolecnost dobre fungovala musi tyto ctnosti byt v souladu: neco jako trojnozka, ktera, jak vime, je vzdy a stale stabilni. Da se postavit i na nerovnou podlahu (svet) a prece se neprevrati. Drzi. Sedi.
  Take v kazde stabilni, do budoucna orinetovane politice, musi tyto 3 ctnosti komponenty byt pritomny, a to jako vyvazeny triumvirat: musi se vzajemne podporovat.
  Totalitni rezimy operuji jen s virou (ze maji pravdu) a s nadeji ze ta jejich pravda bude, resp. ze nutne musi, fungovat.
  Je to ale jako puvodne trojnoha zidle jen se dvema nohama.
  Pri sebemensim stouchnuti, nebo i same od sebe, se prekoti.
  Take soudruzi meli viru ze komunismus je budoucnost: zarny to zitrek pro lidstvo. Vira tady tedy byla. Byla zde taky i spousta nadeje a nadseni ze se ty zarne zitrky daji uskutecnit!
  Byla tam ale pritomna i laska? Vubec ne, ani zdani o ni. Byly tam jenom hrozby, zastrasovani, nenavist a plno lzi o tom ze to funguje i kdyz to nefungovalo!
  Kazdy to videl, ale nikdo si to nechtel nahlas priznat. Hitlerovsky fasismus taky nebyl jiny.
  Ted, novi levicaci, LGBT, politicky korektni banda snehovych vlocek se ani od bolseviku ani od fasistu principialne moc zrovna nelisi, Krome toho ze pro viru zvolili daleko mazanejsi cestu: zahladit to, ze chteji postavit celou spolecnost ne na nizkou zidli se dvema nohama ale dat ji na vysoke chudy! Ty chudy, muri nohy, budou tak vysoke, ze budou sahat az do nebe. Analogie s Babylonskou vezi je zcela na miste.
  Trump se snazi – a prejme mu ze uspeje – postavit spolecnost znovu na pevny zaklad s zidle s pevnou treti nohou. Ta treti noha neni snad primo laskou, na to je Trump prilis obchodnicky, ale aspon jasnym respektem k zivotu. To neni spatna aproximace k tomu co jsme nazvali laskou.
  Snad proto je jedna z jeho prvnich akci odstraneni legality potratu. Dusledne odstraneni statni podpory na jejich placeni statem pod hlavickou „lekarska pece“. Dalsi krok bude jiste pak i odstraneni euthanasie ve statech kde uz byla legalizovana predeslou vladou. Trump bude vehemnente podporovat rodinu, zvlaste pak bude podporovat rodiny s vice detmi. Chce splnit to co slibil davno pred volbami. Chce udelat Ameriku znovu velkou!
  Vice deti bude znamenat i vice pracovnich sil, vice mozku a z tech si bude mozno jiste vice vybrat ty pro spickove vedecke a technicke obory!
  Vcetne tech ktere se tykaji zeme i nebe.
  Drzme mu proto palce!

  Reagovat
 • 4.1.2018 (18:53)
  Permalink

  Možná by bylo lepší, kdyby se USA místo návratu na Měsíc, vrátily rozumem a politikou na planetu Zemi a jednaly v jejím zájmu, v zájmu lidstva. Tedy vrátily lidem nejen směr, cíl a hrdost, ale také přispěly k pochopení a přijetí faktu, že jako lidé nemáme jen práva, ale také POVINNOSTI, které bychom měli plnit. Zem nám nepatří. Jsme tu jen dočasně jako její správci a podle toho bychom se měli chovat, tedy dát ji generacím příštím v lepším stavu, než jsme ji převzali.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *