Ladislav Žák: Nenadávejme na zrcadlo, když máme křivou hubu…

Praha 21. října 2017

Vyhráli naši a naši jsou ti, co vyhráli… Není to asi moc zásadové, ale je to takové české.

Zvolili jsme novou Poslaneckou sněmovnu, a co se stalo, se už nedá odestát. Maximálně mimořádnými volbami, ale na to nikdo nemyslí, zvlášť když právě skončená předvolební kampaň byla tragicky prázdná. Kdyby nebylo médií, která zuřivě nálepkovala a nutila k tomu i politiky, tak bychom snad byli ušetřeni i vzájemného nevkusného napadání kandidátů. O jejich názorech jsme se nedozvěděli skoro nic, ale o nich samotných skoro všechno.  Známe jejich sexuální orientaci i to, že nevědí nic o těžbě a zpracování lithia. Cokoliv je jim dobré k tomu, aby uráželi své konkurenty.

Na druhé straně je třeba si přiznat, že máme s drobnými odchylkami v zásadě to, co jsme chtěli nebo to, co jsme mohli dostat. Politika nás jako občany a voliče obecně zajímá spíše jako zdroj zábavy nebo ji více nebo méně ignorujeme. Volby nám slouží jako předmět sázkařské vášně, rozhodujeme se na poslední chvíli podle nějakého vykřiknutého hesla nebo šklebu nějakého lídra. Nabídka má kromobyčejnou schopnost přizpůsobit se poptávce a platí stará pravda, že pokud může poptávku uspokojit horší kvalita nabídky, pak určitě k tomuto zhoršení kvality dojde. Ludwig von Mises říkával, že nikdy žádná komodita nebyla využita k plnění funkce, kterou může stejně dobře naplnit i komodita levnější.

Nelze tedy než konstatovat, že výsledky voleb nastavily zrcadlo naší společnosti…Můžeme si o výsledcích myslet, co chceme, ale myslíme si to především o sobě….

 

2 komentáře: „Ladislav Žák: Nenadávejme na zrcadlo, když máme křivou hubu…

 • 25.10.2017 (16:23)
  Permalink

  Autor použil epigraf z Gogolova Revizora: «На зеркало неча пенять, коли рожа крива.»
  Jde o známé lidové přísloví, které se stalo svého druhu klíčem, s jehož pomocí divák může hlouběji a důkladněji proniknout do příběhu. A možná i pochopit to, co Gogol skryl mezi řádky.   
  Komedie končí němou scénou. V té chvíli má pozorný divák pocit, že v důsledku nemilosrdné pravdy, kterou nám geniální autor doslova vmetl do tváře, „zcepeněli“ nejen hrdinové hry, nýbrž celé Rusko.
  Poučme se z klasiků, i těch cizích. Protože, jak píše Ladislav Žák: „Nelze tedy než konstatovat, že výsledky voleb nastavily zrcadlo naší společnosti… Můžeme si o výsledcích myslet, co chceme, ale myslíme si to především o sobě…
  A pokud chce někdo na výsledky voleb nadávat, pak nadávat může pouze ten, kdo se k nim dostavil.

  Reagovat
 • 16.11.2017 (15:16)
  Permalink

  Opět další nic neříkající článek. O ničem. Co v tomto státě především chybí? Osobní statečnost. Nikdo nedokáže nahlas vyslovit to, co je každému člověku patrné na první pohled. Že se jedná o naprosto zmanipulované volby ve prospěch Babiše.Skoro nikdo ho nevolil. Je otázka , kdyby nebyly výsledky hekry upravené, jest-li by měl alespoň těch 5 %. Jak se může někdo vyšetřovaný policií vůbec zapojovat do veřejného života? A k čemu by to mohlo vést? V našem státě samozřejmě k ničemu. My nikdy do hloubky nejdeme a před skutečnými problémy uhneme ( přesně jako v tom článku – můžeme si za všechno sami, protože jsme volil Babiše), ale to není pravda! V jiném státě by pravděpodobně takový výsledek voleb vedl přinejmenším k velkým nepokojům. U nás klid.Pohoda. Ani slůvko, že by se mohlo jednat o podvod. Před mocí peněz si u nás všichni sednou na zadeček. Ale běda, kdyby obyčejný člověk nedodržoval zákony!! Bič na něj. Nazývejme vždy věci správnými výrazy a časem bude možná i lépe. Ivana Procházková

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *