Zábava

Knižní novinka Swich z říše za monitorem chce edukovat, bavit i vést debatu

V Praze 27. června  2017

Moderní technologie 21. století, jejich neustálý vývoj, otevřenost světu skrze chytrá zařízení a internet a k tomu posouvání hranic kyberkriminality – to není scénář sci-fi filmu, ale realita dnešních dní. Realita, které se zatím nepřikládal přílišný význam, ale která je stále více alarmující, a to především pro děti a mladistvé spadající do nejvíce ohrožené skupiny. Právě s tímto tématem nyní přichází knižní novinka Lidije Zavoralové Swich z říše za monitorem, která by se měla stát nezbytnou četbou pro rodiče s dětmi od 4 do 10 let. Nový projekt, jediný svého druhu na světě, chce bavit, přinášet dětem příběh a napětí, ale zároveň nenásilnou formou edukovat, a hlavně otevírat debatu o rizicích a hrozbách skrytých v pomyslné „říši za monitorem“.

Autorka Lidija Zavoralová, která má za sebou více jak 15letou kariéru v oblasti IT a která je zároveň matkou tří malých dětí, cítila napsání knih jako nutnost a svoji společenskou odpovědnost. Právě tématiku dětí a jejich bezpečí ve světě chytrých zařízení a internetu vnímá jako aktuálně nejžhavější téma, o kterém je třeba mluvit. „Rodiče si často nedokážou uvědomit a připustit rizika, která se v interaktivním světě skrývají a která útočí primárně na děti. Často mají pocit, že pokud je dítě doma, zavřené ve svém pokoji, že je plně v bezpečí a mají ho pod dozorem. Opak je však bohužel pravdou. Právě přes internet je dítěti otevřen celý svět se všemi svými hrozbami. A stejně jako naši rodiče věděli, za jakým kamarádem jdeme a kde bydlí, měli bychom i my vědět, kde se naše děti na internetu pohybují a co tam dělají,“ vysvětluje autorka. Knižní novinka Swich z říše za monitorem by tak měla být součástí každé domácnosti, kde by jednotlivé příběhy četli rodiče společně s dětmi, bavili by se s nimi o příbězích a událostech ve „světě za monitorem“. „Obecně jsem proti zákazům, protože vedou jen ještě k větší vzpouře dítěte. Edukaci proto považuji za nelepší možnou cestu ve všem,“ dodává Lidija Zavoralová.

Knihy jsou výsledkem více jak 4letého průzkumu a studie mezi rodiči a dětmi a jsou koncipovány tak, aby na žádný akutní problém nebylo zapomenuto. Nalezneme mezi nimi tedy knihy s názvy Herní závisláci (o tom, že i dítě může být na chytrých zařízeních závislé a že se jeho závislost příliš neliší od závislosti na alkoholu či drogách), Falešná výhra (o zneužití dětské důvěřivost a finanční ztrátě), Zrádná fotka (o kyberšikaně mezi dětmi s ohledem na sílu sociálních sítí), Hororové video (o riziku užití tabletu bez dozoru dospělých a nebezpečí pro dítě při sledování náhodných videí na internetu), Princezna chlap (o riziku plynoucího z dopisování si s cizími lidmi prostřednictvím sociálních sítí), Ztracené peníze (o riziku vycházejícího z užívání notebooku rodičů bez jejich dovolení a následné finanční škodě), Počítačoví piráti (o problematice hackerských útoků) a Virová pohroma (o nebezpečí otevírání e-mailů a klikání na odkazy nebo přílohy v nich).

Každá z knih je zároveň doplněna o Kodex pro rodiče, který lze chápat jako takzvané desatero rad, jak na výchovu a přístup k dětem v oblasti užívání chytrých zařízení. Kodex zároveň rovněž vychází z letitého průzkumu autorky, aby ostatním rodičům dala jasný návod a zjednodušila výchovu, tak, aby pro děti stále zůstali kamarády a ne, jen někým, kdo jim dává příkazy a zákazy, protože, jak sama říká, z role nepřítele se dítě těžko vychovává.

„Důležité je s dítětem mluvit o tom, co ho baví, čím žije, jaké nové hry nebo skupiny na sociálních sítích sleduje a které ho oslovují. To vše je pro rodiče zásadní informace, kterou by neměli brát na lehkou váhu a sami by si měli zkusit najít skupiny nebo zahrát hry, o nichž dítě mluví. Nestačí si jen najít recenzi na danou hru, protože ta často může být dílem marketingu za účelem zvýšení prodeje,“ vysvětluje Lidija Zavoralová.

Moderní doba postupuje, technologická společnost jde stále dále, což dává ve velkém prostor právě šíření kyberkriminality, ať už to jsou hackerské útoky, nebo dokonce i hry a aplikace útočící na zdraví a život. A jejich snadným cílem jsou právě děti a dospívající, kteří často i s minimálním nátlakem udělají cokoli. Role rodičů je děti předem edukovat, protože na nové problémy dnešní společnosti ještě neexistuje správný lék, proto je prevence prozatím nejlepším řešením.

www.risezamonitorem.cz

Lenka Netušilová

O autorce:

Lidija Zavoralová, odbornice na tématiku dětí a rizik internetového světa a světa chytrých zařízení a sociálních sítí, matka 3 dětí, která má zkušenosti ověřené z praxe, autorka série knih Swich z říše za monitorem, kdy formou pohádek předává dětem a jejich rodičům informace, jak se v této oblasti pohybovat a na co nezapomínat. V knihách zároveň zúročuje své letité pracovní zkušenosti z oblasti IT, které v kombinaci s její rolí matky dávají knihám a radám zakotveným v nich nový rozměr, jsou praktické, pochopitelné, funkční a pro děti dostatečně napínavé, dobrodružné a poučné.

 

Sdílejte ...